SPOLUPRACUJEME
SEMO a.s. Smržice
MoravoSeed CZ a.s.
Hecht.cz
AGRO CS
Dobrasemena.cz
Lanit plast
Zahrada Čech
KDS Sedlčany
DAKR
Český kutil.cz
Doplnek.com
Zelené údolí
Hortiflora
Sempra Turnov
Kyselove a přátelé
a další ->
Sadovnická projekce
Čtenářům jsme do roku 2017 nabízeli miniverzi
programu k projektování zahrady zdarma.
![]() |
![]() |
Srpen přináší vrchol léta a s ním i sucho kolem kam se podíváš. Některé plody schnou ještě před sklizní a bez zálivky se můžeme s některými rostlinami pomalu rozloučit. Léto si připomeneme rozkvetlými loukami a květinovými koberci od SEMO Smržice. Také vám nabízíme pokračování seriálů o trvalkách, o ovocnaření o meteorologie. Opakovaně vás zveme na výstavu Zahrada Čech, kde pravidelně pořádáme soutěž kuriozit a ceny vyhlašujeme o Dni časopisu Zahrádkář. Pokud chcete poslat nějaký výpěstek, máte ješte šanci. V Zahrádkářce se podívejte na naše floristické soutěže, které se těší stále větší přízni soutěžících i obdivovatelů. A pochutnat si můžete třeba na kukuřičných lívancích s vlastním sirupem.
Cena ve volném prodeji 45 Kč, cena v předplatném 39 Kč, Příští číslo vychází 27. 8. 2022
Předplatné časopisu je cenově výhodnější
Z důvodu neustále stoupajících vstupních nákladů jsme museli od roku 2022 cenu časopisu zvýšit jak u předplatného tak u stánkového prodeje.
Oproti stánkovému prodeji ušetříte ročně 72 Kč a navíc dostanete různé dárky - monotematické brožury
"Knihovnička zahrádkáře", vzorky osiv, hnojiv a s lednovým vydáním i stolní týdenní kalendář plný rad do zahrady.
![]() |
Třapatka trojlaločná (Rudbeckia triloba) 'Prairie Glow' |
Rok s vytrvalými květinami - SRPEN
I přesto, že léto je v plném proudu, může být srpen, s ohledem na množství kvetoucích trvalek, měsícem poněkud chudším a méně pestrým. Je to díky tomu, že klasické letní trvalky (plamenky, zavinutky, zápleváky, třapatkovky aj.) v tuto dobu už spíše odkvétají a první květiny, které už se ale spíše řadí k těm podzimním, se začínají objevovat až ke konci srpna, nebo spíše začátkem září (hvězdnice). I přesto se ale v srpnu můžeme těšit z květů řady druhů vytrvalých květin.
TřapatkyAsi nejlepší trvalkou pro srpen je třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida). Byla o ní zmínka už v minulém dílu, protože začíná nakvétat obvykle už ve druhé polovině července. Hlavním obdobím kvetení je ale srpen. Nejvýznamnější odrůdou, která patří obecně mezi nejlepší zahradní trvalky vůbec, je kultivar 'Goldsturm'. Je to mimořádně vitální, odolná a dlouhověká květina, která je ve druhé polovině léta doslova obalena zářivými, jasně žlutými květenstvími s tmavě hnědým terčem. Lze ji pěstovat v kombinaci s jinými letními trvalkami na záhonech na plném slunci, popř. i v mírném polostínu. Svědčí jí výživná a nevysychavá půda. Sice toleruje i občasný přísušek, ale rostlina na suché stanoviště to moc není. Docela dobře se rozrůstá poloplazivými výběžky, nicméně nejedná se o nijak agresivní rostlinu. O něco lépe snáší sušší půdy původní botanický druh R. fulgida, popř. pak ještě lépe velmi podobná třapatka missourská (R. missourinesis). Velmi bohatě kvete také třapatka trojlaločná (R. triloba). Rostliny nakvétají desítkami drobných, rovněž jasně žlutých (u cv. 'Prairie Glow' i červeně-oranžových) květů a vydrží kvést obvykle dlouho do září. V tomto případě je ale dobré pamatovat na to, že se jedná o rostlinu krátkověkou (obvykle 2-3letou) a pokud ji chceme na záhonu udržet, je nutné ji nechat přesévat.
(Celý článek najdete na straně 6)
![]() |
Zahradní slavnost |
Víceleté květinové koberce
Pro jaro 2020 uvedlo SEMO na trh první směs květinového koberce - směs NÍZKÝ KVĚTINOVÝ KOBEREC. Díky pozitivnímu ohlasu se tato směs stala základem celé kolekce, kterou jsme pro jaro 2021 rozšířili o čtyři směsi - TISÍCE SVĚTEL, PASTELOVÁ ROMANCE, PESTRÉ LÉTO a KVĚTENA VENKOVA. A pro rok 2022 jsme přidali další dvě směsi květinových koberců - ENERGIE ŽIVOTA a ZAHRADNÍ SLAVNOST. Kolekci květinových koberců ještě doplňuje VÍCELETÁ SMĚS PRO OPYLOVAČE zařazená do kolekce NEKTAR PÁRTY.
Směsi jsou určené pro přímé setí. Doporučujeme výsevek od 2 do 5 g/m2 a výsev do řádků, např. 12-15 cm od sebe, ne na široko. Setí do řádků nám umožní několik okopávek či plečkování, a tím odplevelení zakládaného porostu. Plevel v řádcích, který poznáme, pak odstraníme ručně vytržením.
(Celý článek najdete na straně 12)
![]() |
Lavička lenoška |
O lavičkách a lavicích
Hezká lavička může být ozdobou každé zahrady, máte už taky tu svou?
Dnes vás zveme na obhlídku několika laviček
z našich zahradních projektů. Stojí
na různých místech, kouká se z nich
do různých prostředí, každá je jiná, ale
všechny kromě místa k posezení nadělají
v zahradě i parádu.
Pod mladou třešní stojí lavička, kterou
lze použít i jako lenošku. Řekněte
sami, kdo by neměl chuť si v ní pohovět?
Vendula z ní má průhled do celé
zahrady. Pás kvetoucích keřů při hranici
pozemku dodává místu potřebnou intimitu
i příjemnou proměnu v roce.
(Celý článek najdete na straně 14)
![]() |
'Favorita Morettini 3' |
Broskvoně na zahrádce II. (žlutomasé odrůdy)
V úvodním dílu našeho miniseriálu o broskvoních na zahrádce jsme se zabývali obecnými nároky broskvoní na podmínky stanoviště, jejich agrotechnikou a zejména specifickými nároky na řez stromů. V následujících řádcích níže si představíme sortiment žlutomasých odrůd, které jsou vhodné svými vlastnostmi pro pěstování v podmínkách drobných pěstitelů.
Žlutomasé pravé broskve (var. lanuginosa f. pretiosa) mají slupku plodů plstnatou, pecka od dužniny může, ale také nemusí být odlučitelná (velmi rané a rané odrůdy). Mají velmi širokou dobu dozrávání od nejranějších, které sklízíme podle podmínek stanoviště od začátku června až po velmi pozdní odrůdy se zralostí v průběhu září. Pokud se týká výběru odrůdy, důležité je předem si ujasnit, k jakému účelu ovoce budeme přednostně využívat. Velmi rané a rané odrůdy nemají pecku spolehlivě odlučitelnou od dužniny, jsou proto vhodné spíše jako stolní ovoce, středně rané až velmi pozdní odrůdy zpravidla jdou dobře od pecky a lze je proto zpracovávat nejrůznějšími způsoby na kompoty, marmelády apod.
(Celý článek najdete na straně 20)
![]() |
Viktor |
Maloplodost třešně - nebezpečné virové onemocnění třešní a višní
Pozorujete u vašich třešní nebo višní nedozrálé a nedobarvené, malé, tvarově atypické plody? Může se jednat o nebezpečné virové onemocnění česky nazývané "maloplodost třešně", anglicky "Little cherry disease" (LChD). Uvedené příznaky napadení a případně další doprovodné projevy viru se v několika posledních letech začaly velmi hojně objevovat v některých produkčních výsadbách profesionálních pěstitelů ovoce v ČR. Je ale velmi pravděpodobné, že maloplodost třešně bude přítomná také u zahrádkářů a solitérních stromů ve volné krajině.
Jak ji poznatSnížení výnosu u třešní a višní mohou mít na svědomí viry z čeledi Closteroviridae, Little cherry virus 1 (LChV-1) a Little cherry virus 2 (LChV-2), zjednodušeně označovány jako viry maloplodosti třešně. V ČR je v současné době nejrozšířenější LChV-2 (rod Ampelovirus), který může, ale nemusí způsobovat škody. Nejvíce nebezpečné pro strom je, pokud se v něm vyskytnou oba viry současně. Proto oblast, kde byl potvrzen výskyt virů LChV 1 a LChV 2 v jedné rostlině byla nejvíce postižená. A za nejvíce ohrožené se považují i oblasti, kde jsou oba viry přítomny a vzniká tak pro ně příležitost objevit se v rostlině současně.
(Celý článek najdete na straně 42)
Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny