právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

banner

 

titul časopisu

 

ČERVENEC 2018

 

V červenci jsme se zajeli podívat za skvělým slovenským šlechtitelem květin - jeho odrůdy opravdu stojí za to. Dále pokračujeme s výběrem meruněk a broskvoní do zahrádky a přidáváme něco i o řezu peckovin. Z okrasných se tentokráte věnujeme opomíjeným sadcům a v dalším díle o pelagóniích vás seznámíme se stellary, jsou opravdu nádherné. Přesvědčíme vás, že živý plot může být i ozdobou zahrady a jako tradičně se věnujeme více některé zelenině. Zahrádkářka pro vás na léto přichystala ovocné šťávy a přírodní sirupy - kompletní návody se budou hodit snad každému a když k tomu přidáme ještě letní palačinky od Hanky Sládkové, pak přijdeme k chuti snad každému.


Cena ve volném prodeji 34 Kč, cena v předplatném 28 Kč, Příští číslo vychází 25. 7. 2018

Dobrá Semena

Děkujeme za účast
v soutěži.
Na seznam výherců pokračujte zde

japana

Předplatitelé s červencovým časopisem obdrží sáček osiva celoročního hlávkového salátu CASSINI od společnosti MORAVOSEED. Odrůda určená pro celoroční polní pěstování zejména z přímých výsevů. Hlávka je velká, tmavší, pevná a velmi dobře uzavřená. Je velmi odolná proti vybíhání do květu. Má velmi dobrý zdravotní stav. Vegetační doba je 63-75 dnů.

Předplatné časopisu je cenově výhodnější
Oproti stánkovému prodeji ušetříte ročně 72 Kč a navíc dostanete různé dárky - monotematické brožury "Knihovnička zahrádkáře", vzorky osiv, hnojiv a s led­no­vým vydáním i stolní týdenní kalendář plný rad do zahrady.

PŘEDPLATIT ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ

-
Semenáč lilie

Nejúspěšnější slovenský šlechtitel lilií, kosatců a mečíků

Také na Slovensku je řada zahrádkářů, kteří se s úspěchem věnují šlechtění nových odrůd květin. Nejúspěšnějším šlechti­te­lem lilií je např. Anton Mego, jehož výpěstky jsou vysoce ce­něny nejen u nás, ale i v USA, kde již byla s úspěchem uvedena celá řada jeho lilií a kosatců.

Nejprve nám, prosím, řekni pár slov o sobě:
Narodil som sa v polovici 20. storočia. Detstvo som prežil vo Veľkom Záluží pri Nitre. Po zá­klad­nej škole som odišiel do Bratislavy, kde som absolvoval dve priemyslovky. Celý život som pracoval v Petrochemickom kombináte, trinásť rokov ako chemik a 31 rokov ako ekonóm. V súčasnosti som na dôchodku.
Vím, že jsi neobyčejně skromný, ale přesto myslím, že bys mohl uvést své úspěchy ve světě a na výstavách.
K tejto téme sa nerád vyjadrujem. Niekoľko ocenení ľalií som dostal na výstavách hlavne v Poľsku aj v Českej republike. Taktiež si vážim ocenenie ktoré som získal v USA.

(Celý článek najdete na straně 8).

 

-
Eupatorium coelestinum

Sadce - opomíjené trvalky

Sadce Rod sadec (Eupatorium) nepatří zrovna mezi trvalky, které by byly na zahradách často k vidění. A to i přesto, že se ve valné většině jedná o rostliny zcela nenáročné a většinou dlou­hověké, které dokážou vytvořit výraznou prostorovou domi­nan­tu.

Jde o typicky letní až podzimní trvalky, jejichž nejvýraznější okrasný efekt přichází v srpnu až říjnu, kdy dosáhnou své konečné velikosti a nakvétají. Pěstovaný sortiment tvoří především odrůdy druhů Eupatorium rugosum (syn. Ageratina altissima), sadce skvrnitého (E. maculatum), Eupatorium fistulosum a také Eupatorium coelestinum (syn. Conoclinium coelestinum), který je zatím v tr­val­ko­vém sortimentu spíše novinkou.
Co se týká habitu a mohutnosti rostlin, je jistě nejvýraznějším druhem sadec skvrnitý (E. maculatum) z východu Severní Ameriky. Jde o opravdu robustní trvalku, která na vhodném stanovišti dorůstá výšky i přes 2 m a časem vytvoří mohutné trsy, které mohou dosahovat v průměru i přes 1 m. Rostliny jsou velmi atraktivní především díky svým nachově zbarveným květenstvím, tmavě hnědočerveným stonkům, sytě tmavozeleným listům a svému habitu vůbec.

(Celý článek najdete na straně 10).

Super Nova

Stellary
hvězdicovité pelargonie

První rostlinu této skupiny vyšlechtil v padesátých letech zahradník Ted Both v Austrálii. Postupně křížením s klasickými páskatými pelargoniemi (zonale) vznikaly další kultivary.

V roce 1966 se několik rostlin dostalo do Evropy a od té doby je to nejrychleji se rozvíjející skupina pelargonií. Do sou­čas­nosti již bylo vyšlechtěno několik stovek kultivarů. Nyní jsou velmi oblíbené především v západní a severní Evropě, v USA a Austrálii, ale i u nás se těší stále větší oblibě. Například na výstavě Květy v Lysé nad Labem patří každoročně k nejvíce obdivovaným rostlinám. Šlechtění nyní probíhá hlavně v Anglii a ve Švédsku. U nás byl průkopníkem ve šlechtění stellarů pan Bohumil Bradna z Nového Bydžova, který však již bohužel zemřel. V současné době se šlechtěním zabývá několik členů Specializované základní organizace Českého zahrádkářského svazu Pelargonie Loděnice. Český název hvězdicovité pelargonie vznikl díky tvaru květů u prvních jednoduše kvetoucích kultivarů, které připomínají hvězdu. Listy jsou zase mnohdy podobné listům javoru. Květy mohou být jednoduché, poloplné, plné a kaktusovité, u všech typů květů se vyskytují rostliny s různou šířkou okvětních lístků. Listy mohou být v různých odstínech zelené, někdy jednobarevné, jindy s různě širokou tmavou kresbou, dále tzv. zlaté, téměř černé, bronzové a panašované. Vzrůstem se rostliny dělí na klasické, trpasličí a miniaturní, někdy se ještě nejméně vzrůstné kultivary označují jako mikro­miniatury.

(Celý článek najdete na straně 17).

cornus
Radka

Broskvoně a meruňky IV.

Doba, kdy malina byla zásadně červená a borůvka modrá, je již nenávratně pryč. V zahradách na­chá­zíme stále širší paletu odrůd, na což každoročně reagují i zahradní centra. Podívejme se proto spolu na to, jak se nám zahrady vybarvují.

Výsadba meruněk Vysazujeme podle obecně platných pravidel na podzim nebo na jaře. Úpravu korunky provádíme zásadně v jarním termínu. Pokud tedy sázíme na podzim, řez korunky neprovádíme, aby nedošlo k na­mrz­nutí nebo uschnutí stromku. Řez po výsadbě spočívá zejména v odstranění nadbytečných výhonů. Ponechané letorosty (podle zvoleného tvaru, zpravidla pěstujeme ve tvaru čtvrtkmene s dutou nebo patrovitou korunou) seřízneme na 3-5 pupenů, střední (terminální) výhon ponecháme o něco delší (asi 7 pupenů). V prvních letech (4-5) provádíme výchovný řez stromků podle zvoleného pěstitelského tvaru. Tehdy se zaměřujeme na zapěstování koruny, zhusta využíváme letní řez, jarní řez využíváme spíše pouze jako doplňkový. Dále se jedná o řez udržovací, kterým odstraňujeme nemocné, poškozené, nevhodně rostoucí a nadbytečné větve. U starších stromů je pro obnovu růstu a zlepšení zdravotní kondice stromu možný řez mírně zmlazovací, doporučuje se však spíš provést zmlazení staršího stromu na několik etap, v každém roce zmladit pouze části stromu.

(Celý článek najdete na straně 38).

-
BREMEX

Saláty pro podzimní sklizně

Hlávkový salát patří k nej­cen­nější listové zelenině a dá se pěstovat prakticky celoročně. V teplých oblastech můžete začít s výsevem salátové zeleniny na venkovní stanoviště již v březnu a pak můžete vysévat až do podzimu. Ve sklenících můžete salát pěstovat celoročně. Pro jeho úspěšné pěstování je však nutné dbát na správný výběr vhodné odrůdy. Připravili jsme pro vás proto přehled našich odrůd pro podzimní sklizeň.

Nejčastěji pěstovaný typ salátu je klasický salát hlávkový. Podle zvolených odrůd jej lze pěstovat jako raný, letní a podzimní, případně jako ozimý (který přezimuje a na jaře vytváří hlávku). Existují také odrůdy vyšlechtěné pro celoroční pěstování od jara do podzimu a odrůdy pro zimní pěstování ve vytápěném skleníku.
Salát celoroční
Je vhodný pro celoroční výsev a celoroční sklizeň. Výborný zdravotní stav a odolnost k vybíhání, to jsou hlavní atributy salátu BREMEX. Tento salát, původně určený k rychlení, je však díky velmi vysoké odolnosti k vybíhání opravdu celoročním salátem. Dá se mimo rychlení pěstovat i na jaře a na podzim, dokonce i v parném létě. BREMEX je velmi raná odrůda, Tvoří menší, ale pevné a velmi dobře uzavřené hlávky. Listy jsou hladké, světle zelené barvy. Hlávka má hmotnost okolo 220 gramů, díky vyšší odolnosti k vybíhání vydrží BREMEX na záhoně déle.

(Celý článek najdete na straně 47).

OBSAH
 • Červenec v okrasné zahradě - kalendárium
 • Nejúspěšnější slovenský šlechtitel lilií, kosatců a mečíků
 • Sadce opomíjené trvalky
 • Knižní tipy Trvalkové výsadby; Květiny pro suché zahrady; Včelaření; Dřeviny botanické zahrady
 • Nechte si ujít - průvodce založením zahrady
 • Stellary - hvězdicovité pelargonie
 • Zadržení vody
 • Živé ploty a zahradní design
 • Grusoňák legenda mezi kaktusy
 • Červenec v ovocné zahradě - kalendárium
 • Broskvoně a meruňky IV.
 • Řez ovocných stromů VII. Výchovný řez peckovin
 • Červenec v zeleninové zahradě
 • Pěstujeme salát
 • Sklízíme, hnojíme, zavlažujeme
 • Co je perlovka
 • Vytrvalý špenát z Kavkazu
 • Saláty pro podzimní sklizně
 • Jiné typy zahrádkářských skleníků
 • Akumulátorová zahradní technika
 • Vysazujte zdravé sazenice kustovnice
 • Ochrana rostlin v červenci
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav rod
 • Václav Větvička odpovídá
 • Lipiec - fejeton Václava Větvičky
 • Zahrádkářské akce
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Ovocné šťávy
  - Způsoby získávání šťáv; Konzervace; jahody, rybíz, ostružiny, maliny, borůvky, višně
 • Palačinky sladké i slané - recepty Hanky Major Sládkové
  Pohankové palačinky se šlehačkou a ovocem; Pohankové palačinky (galettes) s vejcem; Špaldové palačinky s ovocem; Petrželové palačinky se žampiony
 • Pražská Hanoj - navštívili jsme
 • Přírodní sirupy pro zdraví
  Sirup z levandulových květů; Mátový sirup pro letní osvěžení; Bylinný sirup proti kašli a nachlazení; Rakytníkový sirup.
 • Aloe vera - kosmetika ze zahrádky
 • Aranžujeme luční kvítí - floristika
 • Svěží letní bylinkové nápoje - rady z bylinkové lékárny
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny