právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

SADOVNICKÁ PROJEKCE - MINI
pomocník při zakládání či obnově vaší zahrady.

 

Pro čtenáře časopisu Zahrádkář byla verze mini
do konce roku 2017 zdarma.

 

I přesto, že v současné době program v bezplatné variantě nenabízíme, ponechali jsme pro vás základní informace o programu, který vám může pomoci při návrhu zahrady. Pokud máte o verzi mini zájem, napište přímo autorovi žádost o zaslání aktuálního klíče. Nebo můžete odzkoušet demo, to vám umožní rozhodnout se, zda se vám program vyplatí i ve verzi pro zahrádkáře - zahrádkářská verze je nabízena za cenu kolem 2600 Kč a umí toho podstatně více než verze mini.

 

Verzi pro zahrádkáře si můžete objednat z domovské stránky programu

 

 

Historie programu je opravdu dlouhá. Poprvé jsme o počítačovém programu Sadovnická projekce psali v časopisu již před mnoha lety, tehdy ještě pracoval pod operačním systémem MS DOS. Od té doby se změnilo mnohé. Operační systémy se rychle mění, počítače jsou již zcela běžně dostupné a samotný program doznává stále mnohá vylepšení. Jeho funkční Miniverzi můžete používat zcela zdarma, stačí být jen pravidelným čtenářem časopisu Zahrádkář.

 

Pro nezasvěcené čtenáře uvádím, že se jedná o program pro projektování sadovnických úprav, jehož autorem je Karel Rys. Program vznikl na Střední zahradnické škole v Mělníce, v prvopočátku jako pomůcka pro výuku studentů. Nyní je plně profesionální, využívaný mnoha sadovnickými architekty, zvláště pro jeho snadné ovládání a jednoduchou vizualizaci a tím i konečnou prezentaci celého projektu.

Základní projekt - návrh zahrady provádíme v půdorysu. Pokud máme zahradu na svahu, nebo je terén členitý, musíme nejprve definovat jeho skutečný průběh pomocí naměřených výškových bodů. Výsledný terén je pro kontrolu zobrazen barevně "od zelených nížin po hnědé hory" podobně, jak jsme tomu zvyklí na mapách. V půdorysu si pak do projektu jednoduše vložíme z předem připravených menu základní stavební prvky - domy a jiné stavby, cesty a ostatní zpevněné plochy, oplocení, potůčky a vodní plochy, to vše doplníme o lavičky, pergoly, pískoviště, odpadkové koše, zahradní světla, soliterní kameny, schodiště, můstky, zídky, skleník či pařeniště a jiné další běžné i zcela neobvyklé součásti zahrady.

Nyní se může pustit do sázení dřevin, kterých je v plné verzi programu více něž 1100. Kromě samostatných dřevin lze jednoduše sázet rovnou celé skupiny, např. keřové, nebo jedním vložením vytvořit celý živý plot. Sortiment rostlin je doplněn ještě o květinový záhon. Každá dřevina má kromě svého tvaru a velikosti v programu i barvu (samostatně pro každý měsíc) a také růstovou křivku. To proto, abychom se mohli podívat na svou zahradu třeba na jaře nebo v létě, či jak bude vypadat po několika letech. Program navíc dokáže v rovinné verzi zobrazit i vržené stíny vložených prvků během dne. To vše je vhodné především pro projektanty zahrádkáře, kteří snadno podcení konečnou velikost dřevin.
Po dokončení celého návrhu, ale vlastně kdykoliv v jeho průběhu, můžeme svou zahradu prohlížet i v 3D zobrazení tak, jak běžně vidíme prostor kolem sebe. Navíc si můžeme díky virtualitě vybrat pohled i z míst, kam se běžně nikdy nedostaneme.
V prostorovém zobrazení je největší síla programu, neboť sadovnická značka stromu, či keře je jen pro málo běžných zahrádkářů automaticky spojena s jeho skutečnou podobou, zvláště u komplikovanějších projektů.
Program je nabízen v několika verzích. Plná profesionální určená sadovnickým projektantům obsahuje kompletní databázi s mnoha dřevinami, umí vkládat skenované mapy jako základ půdorysu, umí generovat rozpočet z vložených ceníků a je vybavena o další vcelku profesionální funkce, její cena činí 19.870,- Kč.

Již několik let je po dohodě s ČZS souběžně prodávána odlehčená - Zahrádkářská verze, která má menší databázi rostlin, nevytváří rozpočet a je omezena celkovou velikostí projektu na rozměry obvyklé pro naše zahrádky. Tu můžete získat již za 2143,- Kč.

Od podzimu 2004 získal časopis Zahrádkář od autora Karla Rysa verzi Mini, ta je poskytována pravidelným čtenářům zcela zdarma. Mini verze je vhodná jen pro drobné projektování při různých vylepšeních nebo rekonstrukcích menšího rozsahu. Je odvozena od demoverze - umožňuje vložit jen 30 prvků do projektu, ale obsahuje plnou zahrádkářskou databázi rostlin a má povolený tisk obrázků.

Oficiální miniverzi programu Sadovnická projekce lze od  roku 2005 získat zdarma jen z našich webových stránek, program je funkční jen při použití časově omezeného aktivačního klíče, který je vždy otištěn v aktuálním vydání časopisu Zahrádkář pod obsahem na straně 4.

Program Mini se svým rozsahem nehodí pro projektanty a nestačí ani na běžné projekty zahrad (k tomu slouží plné, placené verze), je vhodný především pro menší rekonstrukce nebo dosadby zahrádek, kdy většinou býváme projektanty i realizátory sami.

pokračování článku -->

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny