právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - prosinec 2011 str. 18

KRÁLOVSTVÍ PETÚNIÍ

 

Petúnie
Petúnie ´SHOCK WAVE PANAM´

Zeleň na českých balkónech a terasách se v posledních letech výrazně mění. Objevila se celá řada nových druhů, které částečně vytlačují balkonovky klasické. Tento trend se ale úplně vyhnul petúniím - tyto patří již několik desetiletí k nejprodávanějším balkonovým rostlinám. Petúnie vynikají obrovskou variabilitou - mají vzpřímený, kompaktní i převislý typ růstu, kompletní škálu barev, květy jednoduché, plné i stříhané. Tato variabilita umožňuje šlechtitelům přicházet každý rok s dalšími a dalšími novinkami. Jestli se přesně neorientujete v kategoriích multiflora, grandiflora, miliflora, surfínia či floribunda, přinášíme vám malého průvodce světem petúnií.

Petúnie
Petúnie ´PICOTEE´

Petúnie patří do čeledi lilkovité (Solanaceae), jsou příbuzné tabáku a pocházejí ze stejné „rodiny” jako brambory, rajčata, papriky či lilky. Kulturně pěstované petúnie jsou označovány jako Petunia x hybrida. Z 37 původních středoamerických druhů se na jejich vzniku podílely pouze dva - bílá Petunia axillaris a fialová Petunia integrifolia. První kultivary se objevily v evropských zahradách až kolem roku 1850. Díky výborné schopnosti zakořeňování z bylinných řízků se první odrůdy množily vegetativně a prakticky zachovávaly vlastnosti mateřské rostliny. Později se šlechtění soustředilo na stabilizaci odrůdových znaků při množení osivem. Období boomu petúnií začíná rokem 1950, kdy byly uvedeny na trh první hybridní odrůdy. Intenzivní šlechtění vedlo k nahrazení původně otevřeného habitus rostlin keřovitým, více kompaktním, který lépe odolává nepřízni počasí. Postupně se vyprofilovaly dvě zřetelně odlišené skupiny petúnií - grandiflory (velkokvěté) a multiflory (mnohokvěté).

Petúnie
Petúnie ´POZDRAV Z JAROMĚŘE´

Grandiflory mají velké květy (10-12 cm v průměru) a jsou obzvlášť vhodné do chráněných lokalit, na balkony či terasy. Nesnášejí deštivé a větrné počasí.

Multiflory mají menší květy, ale zato ve větším množství. Lépe a rychleji regenerují po poškození větrem a špatným počasím. Tento typ byl pro svoje menší květy často opomíjen. Šlechtění ale vedlo téměř ke smazání rozdílů mezi oběma skupinami. Nové multiflory (někdy označované jako sk. floribunda) se velikostí květů blíží petúniím velkokvětým.

V rámci obou skupin jsou někdy vyčleňovány podskupiny „fimbriata” - s třepenitým okrajem koruny květu (odrůda POZDRAV Z JAROMĚŘE) a „flore plena” - s květem plným (série DUO).

Stále v módě jsou zvláštní barevné kombinace:

STAR (hvězda) - tvar bílé hvězdy v květu (podélné pruhování) - odrůda STAR F1
PICOTEE - odrůdy s bílým okrajem květu - odrůda DREAMS F1 PICOTEE
MORN - petúnie se světlým jícnem květu. Bělavý střed nejlépe kontrastně vynikne u tmavých květů, proto je většina odrůd této kombinace červených, růžových a fialových - odrůda MIRAGE MORN F1
odrůdy s orchid hvězdou - s výraznou tmavší žilnatinou na světlejším pozadí květu, jsou zastoupeny hybridy - NORA, KLAUDIA, BRIGITTA.

Petúnie
Petúnie ´ZÁŘE´

Hozenou rukavicí pro šlechtitele petúnií je co „nejžlutější” květ. Skutečně žlutá byla dlouho nedosažitelná, většina takzvaně žlutých odrůd je pouze bělavě žlutá. Průlomem je kultivar PRISM SUNSHINE vítěz ocenění Fleuroselect a All America Winners. V jasně žluté barvě mu na paty šlape domácí česká odrůda z Jaroměře - velkokvětý hybrid ZÁŘE F1. Vytváří vitální, košaté rostliny odolné proti nepříznivému počasí a svou unikátní sytě žlutou barvou se řadí mezi špičku světových sortimentů.

V záplavě zářivých květů petúnií vynikne nezvyklá a úplně nová barevná kombinace starorůžové a žluté barvy. U odrůdy DEBONAIR DUSTY ROSE F1 velký a výrazný žlutý střed postupně a pozvolna přechází do růžové barvy na okrajích. SOPHISTICA LIME BICOLOR F1 má další nový prvek - na růžovém podkladu jsou podélné sektorové pruhy žluté barvy o nestejné šíři.

Petúnie
Petúnie ´S orchid hvězdou´

Dlouhou dobu se za převislé petúnie označovaly velkokvěté odrůdy typu „supercascade” (např. série LAVINA od firmy Černý). Jejich typ růstu je možno označit jako přepadavý - zpočátku rostou vzpřímeně, až později rostliny pod tíhou květů „přepadnou” přes okraj truhlíků. V truhlících jsou již překonané, díky bujnému růstu a odolnosti vůči nepříznivým podmínkám jsou ale výborné na záhonovou výsadbu. Pravé „petúnie s velkým převisem” bývají běžně nazývané surfiniemi, i když se původně jednalo o název první skupiny petúnií tohoto typu. První „surfinie” byly množeny řízkováním.

Petúnie
Petúnie ´GOLDSMITH´

Slabou stránkou vegetativního množení je ale přenos virových a bakteriálních chorob i citlivost na nevyrovnaný pěstební substrát, zvlášť na nízký obsah železa v něm. Tyto nectnosti odstranily nové, semeny množené odrůdy. Osivem se virové ani houbové choroby nepřenášejí a množení je mnohdy levnější. Odrůdy PURPLE VELVET F1 (intenzívně fialová), VELVET SALMON SHADES F1 (lososově růžová) a ROSE VEIN VELVET F1 z dílny bratrů Černých patří ke špičce v sortimentu. Vynikají bujným růstem a převisem dosahujícím více než metr. Množství květů po celém povrchu rostliny a kvetení až do pozdního podzimu jsou jejich konkurenční výhodou. Novinkou posledních let, od letošního roku dostupnou i českým zahrádkářům, je hybrid WONDER WAWE BLUE F1, skutečně tmavě modrá převislá petúnie ověnčená titulem Fleuroselct Gold Medal.

Petúnie
Petúnie ´LAMBADA ROSE MORN´

Přirozeně zakrslé petúnie jsou na opačném konci růstového spektra. Vyznačují se genem způsobujícím kompaktní růst - rostliny mají silně zkrácená internodia a jsou doslova obaleny záplavou květů. Jsou ideální pro menší terasy a balkony a všude tam, kde nechcete vystavovat rostliny na obdiv sousedům, ale chcete se sami těšit jejich krásou. Odrůda MAMBO F1 (multiflora), výborně odolávající nepřízni počasí je dostupná i českým zahrádkářům.

Pěstování petúnií ze semen není složité. Semena petúnek jsou drobná - v 1 gramu jich je kolem 10 tisíc. Osivo nových hybridních odrůd je proto dodáváno ve formě pelet. Semínko je ve speciálním míchacím bubnu obaleno inertní hmotou na bázi kaolinu. Vznikne kulička, peletka, o průměru 1-2 mm, která umožní přesný výsev.

Petúnie
Petúnie ´DEBONAIR DUSTY ROSE F1´

Výsev pelet vyžaduje dodržení několika jednoduchých zásad

  • peletky vysejte na povrch substrátu, nezasypávejte je zeminou
  • první zálivka pelet musí být dostatečná, aby obal z inertní hmoty obalující semeno praskl, raději zalijte pelety několikrát
  • výsevný substrát musí být udržován po celou dobu klíčení rovnoměrně vlhký, ne ale přemokřený
  • peletky nesmí v průběhu klíčení proschnout, aby nedošlo ke „spečení” kaolinové hmoty.

TIP: přikryjte na první týden misku s výsevem tabulkou skla nebo ji dejte celou do igelitového sáčku. I v domácích podmínkách tak zajistíte 100% vzdušnou vlhkost, která je pro klíčení optimální.

Předpěstování sazenic

  • Osivo petúnií vysejte v únoru až březnu. Lednové výsevy vzhledem k nižší intenzitě světla nedoporučujeme.
  • Po dobu klíčení udržujte teplotu 20-22 °C a vysokou vzdušnou vlhkost.
  • Po vyklíčení více větrejte, zabráníte tím padání klíčních rostlin.
  • Po 10-14 dnech snižte teplotu na 16-18 °C a zajistěte semenáčkům dostatek světla. Zabráníte tím vytahování rostlin, pomaleji rostoucí sazenice budou kompaktní a košaté.
  • Po dvou týdnech, až jsou rostlinky dost silné k uchopení je přepikýrujte, později přesaďte do malých květináčků.
  • Substrát v květináči udržujte přiměřeně vlhký, ne přemokřený. Vyhnete se kořenovým chorobám, které se projevují na sazenicích žloutnutím spodních listů a hnědnutím kořenových špiček.
  • Nižší teplota a krátký den podporují u petúnií větvení a kompaktní růst, oddalují ale kvetení. Proto jsou sazenice pěstované v brzkém jaru nižší, kompaktní a bohatěji větvené. S prodlužujícím se dnem a nárůstem teploty se prodlužují a rychleji kvetou.

Peter Gajdoštin, foto archiv SEMO Smržice

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny