právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

2016 <-    ARCHIV ČASOPISŮ - ROK 2017

Zahrádkář - titul
I 2017
Zahrádkář - titul
II 2017
Zahrádkář - titul
III 2017
Zahrádkář - titul
IV 2017
Zahrádkář - titul
V 2017

 

 

LEDEN 2017

Leden je měsíc předsevzetí - pokud mezi ně patří i lepší péče o zahrádku, hezčí balkon, nebo výnosnější odrůdy ovoce či zeleniny, tak vám s tím pomůžeme. Léto vám připomeneme poněkud netradičně vybarvenou petúnií, a těch barevných kombinací je daleko víc.

-
Surfinia Green Enge Purple; Ray Sunflower; Night Sky

Ďábelské barvy petúnií

Taky se vám stalo, že jste viděli petúnii s neobvyklou barvou květu, a když jste si chtěli koupit semena této novinky, nenalezli jste ji v nabídce žádné seme­nářské firmy? To je tím, že se vel­ká část sortimentu množí řízky. Nejen převislé odrůdy, jak bylo zvykem, ale i celá řada dalších. Jaké můžeme čekat no­vinky v této části sortimentu?

Vegetativně snadno a rychle
Před dvaceti lety se na trhu začala objevovat celá řada nových květin vhodných především pro výsadby do truhlíků. Calibrachoa, Osteostermum, Bidens, Bacopa, tedy druhy, které se množily vegetativně - pomocí řízků. O tyto novinky byl velký zájem, a tak rychle vyrostla, především v Holandsku a Německu, celá řada firem, které se spe­ci­alizovaly na tento "řízkovaný sortiment". Tyto firmy mají matečnice v opti­málních geografických podmínkách, například v Izraeli nebo na Kanárských ostrovech. Řízky do Europy dorazí letecky a zde během 2-3 týdnů

(Celý článek najdete na straně 6).

-
Solitérně vysazené trsy ozdobnice (Miscanthus) v trávníku

Okrasné trávy

Okrasné trávy představují pes­trou a různorodou skupinu rost­lin. Jejich obliba je dána zejména relativní nenáročností a všestran­ným zahradním použitím. Mohou být součástí květinových záhonů, pěstovány jako solitérní, ale i půdopokryvné rostliny, jako ná­do­bové rostliny na terasách.

Trávy jsou nepostradatelné v přírodně pojatých zahradách, ale velmi dobře se hodí i do moderně pojatých výsadeb. Mnohé jsou vhodné pro slunná a sušší stano­viště, ale rovněž pro místa vlhčí, v polostínu nebo jako součást podrostových výsadeb. Proto najít zahradu, kde by alespoň nějaká okrasná tráva chyběla, je skoro nemožné.

(Celý článek najdete na straně 12).

-

Prvosenka bezlodyžná barevný posel jara

Jen se z pultů květinářství dos­tanou vánoční hvězdy a brambo­říky, netrvá příliš dlouho a uprázdněné místo po nich zabe­rou dřív nebo později rostliny symbolizující příchod jara. Často jsou to jarní cibuloviny nebo snad nejvíce nabízené různobarevně kvetoucí prvosenky. Víme však co s nimi, aby nám dělaly radost co nejdéle?

V běžném zahradnickém sor­timentu je nejčastěji zastoupenou prvosenka bezlodyžná (Primula acaulis, dříve také označovaná jako Primula vulgaris). V současné době se pěstuje v mnoha barevných formách a v různých skupinách odrůd, které se liší nejen vzrůstem, výškou zakládaných květů, ale především různou raností resp. pozdností, což je pro pěstitele velmi důležitý aspekt dovolující rozložení květní násady na co nejdelší období.

(Celý článek najdete na straně 18).

-
Roubování podnože a ušlechtilé odrůdy omega řezem.

Na révové sazenici záleží

V minulosti bylo získání révo­vých sazenic pro výsadbu na zahrádku velkým problémem. Situace se v posledních letech ale výrazně zlepšila. Přesto se na trhu objevují sazenice, které nezaručují, že bude pěstování révy úspěšné.

Révová sazenice vzniká roubo­váním ušlechtilé odrůdy na podnož odolnou k révokazu. Prostokořenná sazenice by měla být dlouhá 30-40 cm. Právě délka sazenice je velmi důležitá. Po výsadbě koření v půdě a největší podíl kořenů se tvoří v hloubce 30-60 cm. Kvalitní zakořenění umožňuje lépe odolávat stresovým situacím, zejména suchu a zimním mrazům. Kořeny mohou pronikat i do hlubších vrstev půdy za zdrojem podzemní vody. Na trhu se často objevují malé sazenice v kontejnerech. Jejich celková délka je 10 cm. Často se jedná o zakořeněné řízky ušlechtilé odrůd, které nejsou naroubované na podnoži.

(Celý článek najdete na straně 29).

-
Po odkvetení rostliny vyjmeme z květináče, v polovině května zasadíme do zahrady.

Kvetoucí zimní dekorace

Tradiční hrnkové květiny mů­žeme ještě dozdobit a vytvořit z nich kvetoucí dekoraci. Potře­bujeme slámovou podložku na věnce, talíř nebo misku, kůru platanu, vyhrabaný mech ze zahrady, suché větvičky, tavnou pistoli a hrnkové květiny, v tomto případě bramboříky.

1. Slámovou podložku polepíme pomocí tavné pistole kůrou platanu v několika vrstvách, abychom zvýraznili plasticitu, a položíme na talíř.

2. Prostor uprostřed vyplníme mechem a vložíme bramboříky v květináči tak, aby nebyly v jedné rovině a zároveň byly zakryty květináče. Trochu zalijeme vodou nejen rostliny, ale i mech, který udržuje vlhkost.

3. Celou kompozici dozdobíme kousky kůry a suchými větvičkami. Umístíme do vstupní haly nebo obývacího pokoje a dbáme na dostatek světla a teplotu, která by neměla přesáhnout 22 °C. Čím chladnější prostředí vybereme, tím déle nám celá dekorace vydrží, minimálně však 15 °C.

(Celý článek najdete na straně VII přílohy).

OBSAH
 • Leden v okrasné zahradě - kalendárium
 • Ďábelské barvy petúnií
 • Za květinovou inspirací s výhledem do krajiny
 • Okrasné trávy
 • Kamélie - po kom se jmenují
 • Zamiokulkas
 • Zahrada s hajním zákoutím - zahrady v satelitech
 • Prvosenka bezlodyžná barevný posel jara
 • Nová kniha o dřevinách
 • Plavíny - rostliny pro zahradní jezírka
 • Zajímavosti ze světa citrusů
 • Domácí trvalky pro stinná místa
 • Leden v ovocné zahradě - kalendárium
 • Nakupujeme nový ovocný stromek III.
 • Na révové sazenici záleží
 • Tvary broskvoní a meruněk
 • Historickým odrůdám neubral čas na půvabu
 • Prosinec v zeleninové zahradě - kalendárium
 • Není salát jako salát
 • Výběr z novinek SEMO pro jaro 2017
 • Biologicky aktivní látky v zelenině II (barviva)
 • Chilli papričky stále "in"
 • Polní den v Zahradě Evropy
 • Hnojení pokojových rostlin
 • Z dopisů čtenářů
 • Muzeum vinařství a vinohradnictví
 • Kalendárium ochrany rostlin
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Rostlinolékařské problémy loňského roku
 • Václav Větvička odpovídá
 • Vercajk - Fejeton Václava Větvičky
 • Přizpůsobte zahradu dětem
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Polévky husté a krémové
  - Celerový krém se špenátem; Marocká zeleninová polévka; Pikantní pastináková polévka; Mrkvová polévka s koriandrem
 • Co s úrodou
  - Zelný salát; Švestkový kompot s mandlemi; Zelí naložené do sklenic; Cuketové pesto s vůní Itálie; Nakládaný lilek; Houbová mňamka; Cuketová pochoutka od strejdy; Fíkový džem; Nutella ze švestek; Ředkvičkové okurčičky; Rychlé okurky; Švestkové chutney; Mátový sirup
 • Kvetoucí zimní dekorace
 • Svícen s pergamenovou krajkou
 • Brukvové zábaly
 • Přírodní kosmetika s Lucií
 • Balzám na rty výrobní postup krok za krokem
 • Bylinky pro zahřátí

 

ÚNOR 2017

Bývaly doby, kdy se zahradničení objevovalo na plátnech kin a v televizi častěji, nyní jsme rádi, alespoň za trilogii Zahradnictví. O vztahu její Mařči (Sabiny Remundové) k zahradě a přírodě se dočtete hned v úvodu. Je dobře, že i lidé stojící více času před objektivy mají taky tak "přízemní" zájmy jako je pěstování...

-
Madame Butterfly F1

Hledík

Mezi letničky, které nemohou chybět na žádné zahrádce, patří hledík. Atraktivní tvar květu a pastelové barvy z něj dělají ne­přehlédnutelnou květinu.

Hledík pochází ze Středomoří a Severní Ameriky. Latinsky se nazývá Antirrhinum, z řeckých slov anti, to je podobná a rhinos, to je nos. Anglický název Snapdragon je ještě výstižnější, květ vypadá jako dračí hlava. Ve své domovině se jedná o vytrvalou květinu, u nás ho ale pěstujeme jako letničku. I když snáší mírné poklesy teploty pod nulu, zimu na záhoně přežije jen výjimečně. Proto ho musíme každoročně vypěstovat ze semen. Drobná černá semena vyséváme v únoru a březnu. Semena nezasypáváme.

Na přelomu století se začaly prosazovat hybridní odrůdy. Skutečnou perlou sortimentu je vysoká plnokvětá odrůda vyšlechtěná americkou firmou Goldsmith, MADAME BUTTERFLY F1. Po právu obdržela ocenění All-America Selection.

(Celý článek najdete na straně 18).

-
Přeslička poříční

Mokřadní přesličky

Přesličky jsou jedny z nej­starších suchozemských rostlin na Zemi, kterou společně s pla­vuněmi ovládaly v období mlad­ších prvohor. Tehdy dorůstaly stromových rozměrů a dnes nám po těchto velikánech z kar­bon­ských močálů zbylo černé uhlí. Současné druhy jsou mnohem menší - jsou to byliny, které dosahují v našich zeměpisných šířkách zpravidla do výšky jed­noho metru.

Současné přesličky se rozdělují do asi 25 druhů. Přímo ve vodě je jich ale schopno růst jen velmi málo, většina dává přednost vlhkým stanovištím při březích.

(Celý článek najdete na straně 20).

Calibrachoa Kabloom
Calibrachoa Kabloom YELLOW

Květinové novinky z jaroměře

Rodinný podnik Černý Seed s.r.o. se po generace specializuje na šlechtění květin, výrobu a prodej osiv. Stejně jako každý rok i letos uvádíme na trh celou řadu zajímavých novinek, a to jak z vlastního šlechtění, tak i od partnerských semenářských fi­rem. Do sortimentu čítajícího 1024 položek jsme pro vás vybrali a zařadili 23 nových odrůd květin a sedm odrůd zeleniny a bylinek.

Zahraniční novinky
Ze sortimentů našich partnerů bychom rádi upozornili především na zařazovanou hybridní kalibrachou ze semen. Čtyři odrůdy skupiny Kabloom představují první doposud generativně množenou skupinu tohoto druhu ve světových sortimentech. Producentům květin nabízí vynikající alternativu pro dopěstování bujných, bohatě kvetoucích a zdravých rostlin v atraktivní barevné škále.

(Celý článek najdete na straně 22).

-
Letorost poškozený jarními mrazy a rašící vedlejší očko

Réva vinná a mrazy

Réva patří mezi teplomilné dřeviny. I když se stále více rozšiřuje mimo tradiční vinařské oblasti, je třeba počítat s mož­ností poškození mrazy.

K výraznějšímu poškození zimními mrazy dochází obvykle tehdy, když teploty poklesnou k -15 °C. Mnoho odrůd však -20 °C. Základním opatřením je výběr chráněného stanoviště. Dalším nepřímým postupem je volba pěstitelského tvaru a způsobu řezu. Jako prevence jsou vhodné tvary s vyšším podílem starého dřeva, tzn. pergoly nebo tvary s rameny ze starého dřeva (kordon). Na starém dřevě se tvoří vyšší podíl spících oček. Spící očka většinou raší i po období se silnými mrazy a na letorostech mohou být také hrozny. Odolnější jsou také zimní očka v bazální části letorostu. V lokalitách, kde se poškození zimními mrazy vyskytuje pravidelně, volíme kordonové tvary s vyšším podílem starého dřeva. Na kordónových ramenech je potom vhodné nechat krátké plodné dřevo, tzn. čípky nebo krátké tažně.

(Celý článek najdete na straně 42).

-
Plodící kmen s houževnatcem jedlým (šii-také)

Houby na dřevě

Často se nás ptáte, jestli bychom neporadili, jak pěstovat různé druhy jedlých hub. Proto v tomto čísle začíná nový seriál, kde vás seznámíme s pěstováním řady oblíbených druhů hub, jejichž sadbu si můžete snadno zakoupit.

Pěstování dřevokazných hub na dřevě je pro tyto houby nej­při­rozenějším způsobem pěstování plodnic hub pro naši potřebu. Je to extenzivní způsob, při kterém přesně nevíme, kdy budeme úrodu sklízet. Protože tímto způsobem houby pěstujeme většinou venku na zahradě, musíme čekat, až pro tvorbu plodnic nastanou příznivé podmínky. Tento způsob je vhodný pro zahrádkáře

(Celý článek najdete na straně 42).

OBSAH
 • Filmová Mařči miluje zahradu - rozhovor
 • Únor v okrasné zahradě - kalendárium
 • Okrasné trávy nízké druhy a odrůdy
 • Obloukové skleníky z polykarbonátu jde o dobrou volbu?
 • Romantická zahrada s růžemi - zahrady v satelitech
 • Palmová zahrada v Praze - na návštěvě
 • Lopatkovec - pokojové rostliny
 • Hledík
 • Mokřadní přesličky
 • Zimolez - po kom se jmenují
 • Květinové novinky za Jaroměře
 • Únor v ovocné zahradě - kalendárium
 • Réva vinná a mrazy
 • Jak vybrat a pěstovat višeň
 • Kupujeme nový ovocný stromek IV.
 • Historickým odrůdám neubral čas na půvabu
 • Únor v zeleninové zahradě - kalendárium
 • Jak vybrat ředkvičku a kedluben
 • Lahůdková rajčata ze Smržic
 • Krátké a středně dlouhé hadovky
 • Rocoto zajímavý tip k pěstování
 • Novinky v hobby sortimentu MoravoSeed
 • Začínáme s výsevem celeru
 • Houby na dřevě
 • „Hobby“ odrůdy rajčat
 • Hravá užitková zahrada
 • Pokojové rostliny v únoru - ochrana rostlin
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Používáte pesticidy správně?
 • Vermikompostovat lze na zahradě i doma
 • Václav Větvička odpovídá
 • Než je zakryje zem - Fejeton Václava Větvičky
 • Agroperlit v boji proti hryzcům
 • Sousedé před plotem za plotem a u soudu
 • Zahrádkářské akce
 • Předplatné Zahrádkáře
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Všestranné brambory
  - Bramborové karbanátky; Bramborový chléb; Honza v pytli; Smetanové bramboráčky s jablečným pyré;
 • Florentýnina zahrada v kuchyni
  - Kysané zelí: Dušené kysané zelí; Valašská kyselica; Gröstl se zelím; Slezský bigos; Rychlý zelný salát s křenem; Lepenice; Trhací závin se zelím; Kuře, zelí, brambory;
 • Cesta z jednoho těsta- labuchtím, Kávový dort s hruškami a karamelem;
 • Vůně chleba - Chléb z maminčiny kuchyně; Paleo ořechový chléb
 • Co s úrodou
  - Ovocný mix; Cuketa a la matjesy; Sušené ovoce; Plumella; Ovocná kůže; Domácí kečup; Pikantní rebarborové želé; Papriková pomazánka; Dýňový kompot (Goliáš); Americké okurky; Mátová rebarbora; Čalamáda
 • Přírodní mýdlo - Přírodní kosmetika s Lucií
  - Mýdlo má být alkalické - Postup výroby
 • Zaháníme horečku bylinkami

 

BŘEZEN 2017

Březnové vydání je v duchu zlatice. Po stopách vzniku dnešních nádherných odrůd se s námi můžete vydat v článku na straně 16. Dozvíte se i mnoho užitečných rad, co dělat, aby vám na zahrádce krásně kvetly. Ovocnáře určitě oslovíme dalším výběrem višní, které by se mohly vejít i do menších zahrádek.

-
Miscanthus sinensis GOLD BAR

Okrasné trávy, středně vysoké druhy a odrůdy

Rozdělení okrasných trav podle velikosti má praktický význam pře­devším pro jejich použití v kom­binovaných výsadbách s os­tatními druhy okrasných rostlin, nejčastěji trvalek. Dnešní díl bude věnován zejména středně vysokým rostlinám, tedy druhům a odrůdám, které dorůstají výšky zhruba 60-120 cm.

Dochany
Pravděpodobně nejhezčím dru­hem této skupiny je dochan psárkovitý (Pennisetum alope­cu­ro­ides). Jde o trsnatě rostoucí druh původem z luk střední a východní Asie...

Třtiny
Mezi zahradnicky důležitý rod středně vysokých trav patří i třtina (Calamagrostis). Třtina os­tro­listá (Calamagrostis x acuti­flora) v době květu dorůstá do 120 (na vlhčích místech až 150) cm...

Trochu neobvyklou odrůdou v sortimentu středně vysokých (či dokonce i nižších) trav je i jedna z novinek ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis) GOLD BAR. Ve srovnání s ostatními odrůdami ozdobnic jde v tomto případě doslova o zakrsle rostoucí odrůdu dorůstající zhruba 50-70 cm.

(Celý článek najdete na straně 7).

-
Osteospermum LEONA

Osteospermum
africká exotika na český způsob

Latinské pojmenování tohoto krásného rodu rostlin nezní v češtině úplně libozvučně, ale ani lidová jména jako např. pa­prs­kovka či tvrdosemeník bych raději nepoužíval. Pro ty, kteří nechtějí používat „počeštěnou latinu“, nechť mají pro tyto nádherné rostliny výstižné lidové pojmenování „falešná kopretina“, se kterou mají společné toliko, že jsou řazeny jen do stejné čeledi - hvězdnicovité (Asteraceae).

Sortiment Rod Osteospermum pochází z polopouštních a pouštních oblastí jižní Afriky (malá část druhů pochází z Přední Asie), kde tvoří především keře a polokeře a jen minimum zástupců z přibližně sedmdesáti druhů rodu jsou vytrvalé byliny. V přírodě dorůstají výšky okolo 1 m, ale některé, např. Osteospermum fruticosum, tvoří kobercovité porosty. Pro zahradnické účely je nejvíce využíván původní botanický druh Osteospermum ecklonis, z nějž byl postupně vyšlechtěn nespočet odrůd, které šlechtitelské firmy představují pod vlastními registrovanými skupinami.

(Celý článek najdete na straně 10).

Calibrachoa Kabloom
Osetý pozemek je třeba uválet nebo aspoň jinak přimáčknout

Letničkový záhon
z přímého výsevu

Je možné si vytvořit letničkový záhon bez skleníku pro před­pěstování sadby, když i nákup sazenic pro nás není řešením? Samozřejmě, některé druhy můžeme vyset přímo na záhon. Jedná se o různorodou skupinu letniček.

Nalezneme mezi nimi druhy, které pocházejí z polopouští a podmínky jejich přirozeného prostředí jim dávají jen několik týdnů, aby vyklíčily, vykvetly a vytvořily semena. Ty pak budou v půdě čekat na další pro růst příznivou periodu. Mezi takové patří kalifornský máček (Eschscholtzia californica). Když jednou za několik let polopoušť naplno vykvete, sjíždějí se obdivovatelé z celého světa. Další skupinou jsou letničky, jejichž semena jsou málo náročná na podmínky ke klíčení. Takovými jsou aksamitník (Tagetes), hrachor (Lathyrus) a další.

(Celý článek najdete na straně 12).

-
Středně raná kyselka HANA

Jak vybrat a pěstovat višeň

Popisy dalších devíti odrůd - pokračování z minulého vydání časopisu.

Hana
Středně raná kyselka, zraje ve 4. třešňovém týdnu. Vzrůstnost stromu je středně bujná, jeho habitus rozložitý. Plod je malý až středně velký, kruhovitý, stopku má krátkou a tenkou bez listenů. Slupka plodu je tmavě červená. Dužnina je také tmavě červená, středně tuhá, středně šťavnatá, v chuti navinule sladká, při plném vyzrání až sladká, velmi aromatická, výborná, připomínající spíše sladkovišně. Šťáva je červená. Pecka je v porovnání k plodu středně velká. Plodnost je pozdnější, malá, maximálně středně velká. Je vhodná spíše do středně teplých oblastí, do chladnějších na chráněná stanoviště, v teplejších špatně roste a málo plodí.

(Celý článek najdete na straně 26).

-
Hexaploidní odrůda BLACK BUTTE

Ostružinové novinky

Ostružiníky jsou ovocným druhem, který v našich končinách téměř výhradně pěstují jen za­hrád­káři (z větších pěstitelů např. Berry servis - 1,5 ha). Jejich obliba je mimořádná a tak snad nenajdeme zahradu, kde by ne­rostl alespoň jeden keř. Podí­vejme se blíže na jejich pěstování a dostupný sortiment.

BLACK BUTTE
Nová americká hexaploidní od­rů­da. Roste středně silně, klasic­kým poléhavým způsobem, typickým pro většinu odrůd ostružiníku. Vyznačuje se vitálním růstem, odolností proti chorobám a vysokou odolnost vůči mrazu, nevýhodou odrůdy jsou trnité výhony. Odrůda je spolehlivě samosprašná a velmi brzy dozrává. Sklizeň začíná již koncem června a trvá do konce léta. Rodí bohatě a pravidelně. Plody jsou pevné, atraktivního vzhledu i velikosti, tvarově vyrovnané, nadprůměrné velikosti o délce 5 cm a šířce 2,5 cm. Plody jsou šťavnaté, velmi sladké chuti.

(Celý článek najdete na straně 32).

OBSAH
 • Březen v okrasné zahradě - kalendárium
 • Okrasné trávy středně vysoké druhy a odrůdy
 • Osteospermum africká exotika na český způsob
 • Letničkový záhon z přímého výsevu
 • Okolí venkovského statku - zahrady starých domů a chalup
 • Posel jara Forsythia
 • Vodní kapradiny
 • Sluncovka - po kom se jmenují
 • Březen v ovocné zahradě - kalendárium
 • Historickým odrůdám neubral čas na půvabu
 • Jak vybrat a pěstovat višeň II
 • Za drobným ovocem do Břežan
 • Kupujeme nový ovocný stromek V
 • Kordónové tvary révy
 • Březen v zeleninové zahradě - kalendárium
 • Začínáme s výsevem na venkovní záhony
 • Travní směsi z Jihočeského kraje
 • Hnojení ananasu
 • Kedlubny po celý rok
 • Nenáročné zdravé topinambury
 • Hlívy na slámě
 • Novinky v hobby sortimentu MoravoSeed
 • 25 let šlechtění okurek Ve Bzenci
 • Využijte výhod samozavlažovacích nádob
 • Děti a zahradní fauna
 • Knižní Novinky Úsporné zavlažování zahrady, encyklopedie Zahradní rostliny
 • Kalendárium ochrany rostlin
 • Zahradnické nože
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Jarní ošetření ovocných dřevin
 • Václav Větvička odpovídá
 • Co kvete pod lískou?
 • Zahrádkářské akce
 • Předplatné Zahrádkáře
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Florentýnina zahrada v kuchyni
  - Česnek medvědí: Česnek medvědí jako příloha k masu (obdoba špenátu); K čemu je česnek medvědí dobrý? Máslo s česnekem medvědím; Pesto z česneku medvědího; Pikantní zálivka (na salát, pečenou zeleninu i k pečenému masu); Risotto s česnekem medvědím;
 • Topinambury - dietní a zdravá zelenina
  - Topinamburová pomazánka s ředkvičkami; Topinamburová pomazánka s mrkví; Salát s topinamburem a červenou řepou; Zelný salát s topinamburem; Topinamburová polévka; Topinamburové hranolky; Zapečený topinambur s květákem; Bábovka z topinamburu.
 • S cukrovkou lze bojovat i přírodní cestou - přírodní lékárna
 • Formy pro perníčky - pro šikovné ruce
 • Bylinkové maceráty Přírodní kosmetika s Lucií
 • Co s úrodou aneb nechme si něco na zimu
  - Jahodový kompot; Zavařená cuketa; Kdoulový rosol; Ďábelské toasty; Čalamáda z hub; Višňový džem s likérem; Tomatovo-cuketová omáčka

 

Duben 2017

Pokud vám na zahrádce právě kvetou narcisy, tak vám určitě přijdeme vhod nejen s návodem na jejich pěstování, ale i s přehlídkou zajímavých odrůd. Druhým dílem článku se věnujeme zlaticím, u kterých je již k sehnání několik spolehlivých odrůd, a tak si třeba vyberete i vy.

-
LUBAANTUM 1D YYW-WWY

Pestrá paleta narcisů

Téměř každý zahrádkář má na své zahradě alespoň několik odrůd narcisů a již se všichni těšíme, až nám tito poslové jara vykvetou.

Většinou si všichni myslí, že jejich pěstování je jednoduché - stačí zasadit a po několika letech přesadit. V podstatě je to pravda, ale pokud se nechceme dožít nepříjemných zklamání, je třeba dodržovat alespoň základní pravidla úspěšného pěstování. Nově vyšlechtěné odrůdy narcisů, stejně jako i ostatních květin, pochopitelně nejsou tak bezpro­blémové jako původní odrůdy a naši péči si zaslouží.

Na rozdíl od tulipánů pocházejících ze suchých stepí rostou původní odrůdy narcisů převážně na horských loukách a vlhčích stráních, které jsou každoročně pokryty vysokou vrstvou sněhu, která na jaře zajišťuje dostatečný přísun vláhy. Ta ale v našich krajinách většinou chybí, a pokud zjara narcisy dostatečně nezavlažujeme, květní stvoly zůstanou krátké a nekvalitní.

(Celý článek najdete na straně 7).

-
California Sky Blue

Lobelka
modrá perla zahrádky

Mezi letničkami naleznete stovky druhů, ale jen několik jich kvete modře. K nim patří i lobelka drobná, latinsky Lobelia erinus.

Bohatý sortiment Pochází z jižní Afriky, kde roste jako trvalka. S jinými druhy planě rostoucích lobelek se můžeme setkat v mírném pásmu prakticky všech světadílů. Některé se i u nás pěstují jako trvalky, například Lobelia speciosa. My však zůstaneme věrní lobelce drobné. Na slabých, bohatě větvených stoncích jsou stovky drobných květů. V zahradách se pěstuje již od roku 1681. Za více než 300 let byla vyšlechtěna celá řada odrůd. V sortimentu dominují nízké, modře kvetoucí odrůdy. K nejznámějším patří EMPEROR WILLIAM s jasně modrou barvou květu. Oblíbená je i CRYSTAL PALACE, která má bronzově hnědý list a tmavě modrý květ. CAMBRIDGE BLUE má zase nebesky světle modrý květ. Že lobelky nemusí být jen modré, dokazuje odrůda WHITE LADY s bílým květem.

(Celý článek najdete na straně 12).

Calibrachoa Kabloom
Forsythia x intermedia SPECTABILIS

Forsythia - posel jara 2

V minulém čísle jsme uvedli informace o pěstování a řezu zlatice, o jejím množení, cho­robách a škůdcích a začali jsme uvádět důležitější druhy a kulti­vary. V tomto čísle najdete další.

Zlatice prostřední (Forsythia x intermedia) V současnosti sadov­nicky nejcennější druh zlatice.

SPECTABILIS
Keř kolmo vystoupavý, vzpří­meně stavěný, habitus užší, štíhlejší, až 2,5 m vysoký. Do pěstování zavedena v roce 1906 školkařskou firmou L. Späth v Berlíně. Spojuje vlastnosti F. viridissima a F. suspensa var. sieboldii. Vyznačuje se bohatým květenstvím velkých tmavě žlutých květů o průměru 3,5 cm, nahloučených po celé délce větévek. Od doby, kdy byla uvedena do pěstování, zůstává stále nejlepší a nejcennější forsytií.

(Celý článek najdete na straně 16).

-
Hippeastrum APHRODITE

Hvězdník

Hvězdník neboli zornice, často též nesprávně amarylis, vědecky Hippeastrum, z čeledi amarylkovitých pochází z Jižní Ameriky a Afriky.

Tato vytrvalá cibulovitá rostlina má spoustu odrůd. Dekorativní je především třemi až pěti mo­hutnými nálevkovitými květy vyrůstajícími z dutého stvolu o délce až 80 cm. Květy bývají zbarveny od bílé po červenou, mohou být jedno nebo i vícebarevné s úzkými proužky.

Hvězdník kvete převážně v zimě a v předjaří. Záleží na tom, kdy jsme ho vysadili. Během kvetení ho necháváme na světlém místě s teplotami kolem 18 °C. Od listopadu, kdy květina začíná rašit, stavíme květináč na okno při teplotě minimálně 20 °C. V létě jej můžeme umístit ven na slunné místo. Rostlinu zaléváme pravidelně, aby zemina byla stále vlhká, ale ne přemokřená. Od srpna, kdy zálivku omezujeme, začínají odumírat nadzemní části rostlin. Listy nikdy předčasně neodřezáváme. Až se cibule zatáhne, přeneseme ji na suché a chladné místo s teplotami do 15 °C. Necháme ji zde po dobu dvou až tří měsíců. Bez tohoto období klidu by rostlina kvetla jen chvíli nebo vůbec. V době rašení začneme znovu pravidelně zalévat. V době růstu také pravidelně přihnojujeme.

(Celý článek najdete na straně 21).

-
Ostružina NAVAHO

Ostružinové novinky

Protože jsme se v minulém čísle věnovali více výsadbě a pěstování a přehled zajímavých odrůd ostružin jen nakousli, přinášíme informace k dalšímu sortimentu.

Navaho
Americká beztrnná odrůda. Roste vzpřímeně, velmi silně, keře se však nadměrně nezahušťují. Plodí středně bohatě a každoročně. Dozrává v polovině července a plodí přibližně měsíc. Šťavnaté plody jsou velké (6-8 g), mají sladkokyselou chuť, jsou vhodné pro univerzální zpracování. Odrůda je vysoce mrazuodolná a odolná vůči houbovým chorobám. Vykazuje také rezistenci proti antraknóze.

(Celý článek najdete na straně 27).

OBSAH
 • Duben v okrasné zahradě - kalendárium
 • Pestrá paleta narcisů
 • Lobelka - modrá perla zahrádky
 • Venkovská zahrada s ořešáky
 • Posel jara 2 - Forsythia
 • Kypreje
 • Montbrécie
 • Hvězdník
 • Duben v ovocné zahradě - kalendárium
 • Historickým odrůdám neubral čas na půvabu
 • Kupujeme nový ovocný stromek V
 • Ostružiny novinky
 • Řez sloupcových jabloní
 • Duben v zeleninové zahradě - kalendárium
 • Mrkve do těžkých půd
 • První záhony
 • Zelí a kapusta
 • Radost z krásy a prostřený stůl
 • Pěstování rajčat v nádobách
 • Jaké odrůdy okurek letos na zahrádku?
 • Mrkev, petržel a pastinák na záhonu
 • Houby na pilinách
 • Zahrádka v nádobách
 • Příběh vyvýšeného záhonu
 • Okrasné rostliny v dubnu - ochrana rostlin
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Václav Větvička odpovídá
 • Dubové palice
 • Opět stínění - Zahrádkář mezi §§
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Krása macešek - floristika
 • Velikonoční věnec na zavěšení
 • Florentýnina zahrada v kuchyni
  - Kedlubny na talíři; Kedlubnové placičky; Klasické kedlubnové zelí; Bleskové kedlubnové zelí; Chléb zapečený s kedlubnou; Pečená jarní zelenina;
 • Jarní bylinky v kuchyni
  - Kopřivový špenát; Velikonoční nádivka "hlavička"; Kopřivová polévka; Velikonoční nádivka bez masa; Mrkvový beránek;
 • Hydratační krém na holení s Aloe vera - krok za krokem. Přírodní kosmetika s Lucií
 • Zdraví z kuchyně - Přírodní lékárna

 

Květen 2017

Květnové číslo je tak trochu pro hudebníky - nabízí přehled a vše o pěstování trumpet - těch andělských. Běžně se jim říkalo durmany, ale botanici by vás opravili a tak se pokochejte Brungmansiemi, když rozkvetou, jsou skutečně andělské.

-
Brugmansie žlutá

Brugmansie
rostliny s obřími květy

Brugmansie vs. durman
Zvolit hned v počátku a bez vysvětlení správné jméno by asi nebylo vhodné. Latinské pojme­nování Brugmansia má český ekvivalent durmanovec, tedy název, který se prakticky nepo­užívá. Psát o durmanu, jakkoliv je to zaužívané, je zavádějící, jelikož se jedná o jiný botanický rod, pro nějž máme vědecké označení Datura. Proto je zřejmě nejvhodnější použít vžité, počeštěné latinské jméno - brugmansie. V záloze je ještě varianta, se kterou se vnitřně trošku peru - totiž psát lidovým pojmenováním o andělských trumpetách, když už je to tak rozšířené..

Rostliny patří do čeledi lilkovitých (Solanaceae) a v přírodě rostou většinou jako polokeře dosahující obvykle výšky od 3 do 10 metrů. V našich podmínkách jsou daleko menší, ale dobře pěstované keře ke třem metrům bez problémů dorostou také. Podlouhlé, střídavé listy jsou 10-30 cm dlouhé, většinou porostlé jemnými chloupky.

(Celý článek najdete na straně 12).

 

-
Calibrachoa NOA APRICOT

Calibrachoa
mladší sestra petúnie

Petúnie patří mezi klasické květiny vysazované do truhlíků. První se do Evropy dostaly ve 30. letech 19. století. Od té doby jsou intenzivně šlechtěny. Díky velké variabilitě ve velikosti květu, barvě, vzrůstu a dalším znakům je petúnie jednou ze třech nejpěstovanějších letniček.

V posledních letech petúnii v po­myslném pelotonu dýchá na záda její mladší sestra Cali­brachoa. První komerční odrůda byla vyšlechtěna v roce 1993. Calibrachoa patří mezi nové letničky. Na trh byla uvedená před 23 lety japonskou firmou Suntory Flowers. Výchozí materiál byl získán z expedic, které podnikla firma do Severní a hlavně Jižní Ameriky, která je i domovem původních druhů petúnií. Traduje se, že jednoho dne objevili na samém okraji strmé skály malou rostlinu, která byla doslova obsypána drobnými růžovými květy připomínajícími petúnii. Opatrně z rostliny odebrali řízek. Právě tato rostlina trčící nad propastí byla základem pro dnešní kultivary. Calibrachoa byla botaniky popsána již před řadou let, ale pro zahradníky a šlechtitele nebyla atraktivní. Měla malé květy, podstatně menší než petúnie a prakticky nevytvářela semena. To je pro semenářské firmy nepřekonatelná nectnost, ale pro pěstitele velká výhoda.

(Celý článek najdete na straně 16).

Calibrachoa Kabloom
Orsej jarní BRAZEN HUSSY

Orseje a blatouchy

Orseje (Ficaria) Orseje jsou těmi drobnějšími a ranějšími. Jako první zaplavují vlhčí místa na zahradách i v přírodě množ­stvím lesklých žlutých kvítků. Poté se zdánlivě vytratí. Jsou to ale vytrvalé byliny s kyjovitě ztlustlými kořenovými hlízami. Rostou při zemi, jejich lodyhy bývají často poléhavé a vytvářejí nízký koberec jednoduchých, celistvých, většinou dlouze stop­katých a leskle zelených listů. Od března do května vykvétají jednotlivé zlatožluté kvítky o průměru kolem 1,5 cm. Celá rostlina je 5-15 cm vysoká. Nadzemní části rostlin koncem jara odumírají a rostlina přežívá až do dalšího jara prostřednictvím kořenových hlíz. Orseje jsou jedovaté. Šťáva vytékající při jejich poranění obsahuje alkaloidy, které mohou způsobit kožní alergie, svědění a puchýře. Pozření části rostliny může vyvolat nevolnost, závratě, zvracení i těžší otravu. Jedovaté látky se ale rozkládají sušením a vařením, také u mladých rostlin je jich méně.

(Celý článek najdete na straně 20).

-
DEVÍN

Vysaďte si dřín

Dřín (Cornus mas) řadíme do skupiny méně známých druhů ovoce. K jeho významnějšímu rozšíření nikdy nedošlo, mezi zahrádkáři je však stále oblí­bený. Může za to zejména jeho nenáročnost. Dříny vyžadují v za­hradě jen minimum prostoru. Pěstují se ve formě nižšího či středně velkého keře nebo menšího stromku. Některé od­rů­dy však rostou doslova zakrsle a dorůstají do výšky pouze při­bližně 1,5 metru.

Plody jsou masité, šťavnaté, sladkokyselé chuti, při dozrávání výrazně mění svou chuť. Dozráváním ztrácejí trpkost a získávají příjemně sladkou chuť. Aby však k této změně došlo, je třeba, aby plody zcela dozrály. Nevýhodou je, že v tomto období jsou plody náchylné na opad, ke kterému dochází i při menším větru. Plody také nelze sklidit najednou, jelikož dozrávají postupně.

(Celý článek najdete na straně 34).

-

Tuřín nebo také KVAKA či KOLNÍK

Tuřín je jednou z nejodolnějších druhů kořenové zeleniny. V ně­kterých zemích ho pro jeho odolnost nazývají švédská řed­kev. Na Moravě a na Slovensku ho znají pod lidovým názvem kvaka, v Čechách také jako kolník.

Jedná se o robustní a nenároč­nou zeleninu, jednu z těch nej­snáze pěstovatelných. Je chut­ným a vynikajícím doplňkem zimní stravy. Dnes už docela zapomenutý tuřín byl v minulosti jednou ze základních plodin. Před objevením Nového světa byl využíván jako příloha k pokrmům - místo dnes daleko běžnějších brambor. Tuřín byl také významnou krmnou plodinou. První tuříny měly typickou řepovitou příchuť, první odrůda polokrmného tuřínu s částečně jemnější chutí byla u nás vyšlechtěna pod názvem Milevský až v roce 1959. Tato odrůda se hodila na tuřínové zelí, saláty, přílohy k masu, ale jako čerstvá nebyla ještě chuťově nic moc. Kvalita kořenů nových, moderních odrůd tuřínů zřejmě způsobila, že v dnešní době opomíjený tuřín zažívá stále se zvyšující oblibu. Po uvedení první odrůdy tuřínu na trh jsme zaznamenali až neuvěřitelné zvýšení zájmu o jeho osivo. Nové odrůdy mají obecně jemnější chuť, přišly o pro ně typickou řepovitou příchuť. Odrůda BRORA je moderní odrůda se sladkými chutnými kořeny s vysokým podílem kvalitních kořenů s atraktivní tmavě fialovou slupkou a krémově bílou dužninou. Má poměrně lahodnou chuť a relativně nízký obsah sušiny. Lehce se vaří. Tato odrůda si již své místo na zahrádkách našla.

(Celý článek najdete na straně 38).

OBSAH
 • Duben v okrasné zahradě - kalendárium
 • Okrasné trávy vysoké druhy a odrůdy
 • Zavlažování v zahradním obrubníku
 • Spořilovská předzahrádka
 • Brugmansie rostliny s olbřímími květy
 • Tropy v Hukvaldech
 • Calibrachoa mladší sestra petúnie
 • Zantedeschia Po kom se jmenují
 • Orseje a blatouchy Rostliny pro zahradní jezírka
 • Válka rostlin
 • Květen v ovocné zahradě - kalendárium
 • Opylování, oplozování a výnosy ovoce v zahrádkách
 • Historickým odrůdám neubral čas na půvabu
 • Kupujeme nový ovocný stromek VII
 • Ekologická ochrana proti plísni révy
 • Novější i starší odrůdy třešní
 • Vysaďte si dřín
 • Květen v zeleninové zahradě - kalendárium
 • Tuřín nebo také KVAKA či KOLNÍK
 • Kedlubny z Moravoseedu
 • Pečujeme o výsevy a vysazujeme celer
 • květák a brokolice - další košťáloviny
 • Houb na zahradě
 • Založte s dětmi letničkový záhon
 • AKU pily a prořezávače moderní řešení pro péči o stromy
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Hnojení kyselomilných rostlin
 • Václav Větvička odpovídá
 • Květen s fejeton Václava Větvičky
 • Polabský motýl 2017 a další zahrádkářské akce
 • Okrasné rostliny v květnu - ochrana rostlin
 • Zahrádkářské akce
 • Fotosoutěž 2017
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Smoothie počesku
  - Rebarborové smoothie; Rukolové smoothie; Mátové smoothie; Chřestové smoothie; Mangoldové smoothie
 • Florentýnina zahrada v kuchyni
  - Saláty a salátové zálivky: Zálivka tisíců ostrovů; Niceský salát; Zálivka z modrého sýra; Caesar salát
 • Jarní pomazánky
  - Mrkvová pomazánka s křenem; Kedlubnová pomazánka; Zeleninová pomazánka s tvarohem;
 • Další knižní tipy: Víkendová kuchařka; Vaříme trochu jinak gaps & paleo; Včelí produkty a jóga
 • Soutěž Zahrádkářky o ceny od Dr. Oetker
 • Tělová másla a krémy - krok za krokem. Přírodní kosmetika s Lucií
  - Šlehané máslo s růží; Hojivá měsíčková mast;
 • Žaludeční problémy - Přírodní lékárna

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny