právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

2018 <-    ARCHIV ČASOPISŮ - ROK 2018

Zahrádkář - titul
I 2018
Zahrádkář - titul
II 2018
Zahrádkář - titul
III 2018

 

 

LEDEN 2018

S lednovým číslem časopisu se dostáváme již do padesátého ročníku, za tu dobu jsme vám přinesli nepřeberné množství článků o zahradě a budeme v tom pokračovat i nadále. Kromě klasických návodů a rad pro vás mnohdy vybíráme i různé zajímavosti, tentokráte za zmínku stojí Prsty mrtvého muže.

-
Světle růžové květy odrůdy ALSACE

Oleandr - přenosná rostlina
pro každého

Neexistuje snad typičtější ro­stlina pro celé Středozemí, nežli je oleandr. V těchto končinách jej můžeme spatřit v městských par­cích, na zahradách, u přímoř­ských promenád i kolem silnic a dálnic jsou jich souvislé výsadby. U nás nepřezimuje volně na záhonech, ale uplatní se jako přenosná rostlina snášející poměrně macešské zacházení.).

Oleandr obecný (Nerium oleander) řadíme do čeledi rostlin toješťovitých (Apocynaceae), kam patří například u nás běžně pěstovaný barvínek menší (Vinca minor). Vytváří prutnaté, zpočátku měkké výhony, které směrem k bázi postupně tvrdnou a dřevnatí. I přesto jsou větve oleandru velmi pružné a ohebné, což může být v našich podmínkách na závadu, protože především mírně zastíněné keře mají tendenci se rozklesat. Tento nešvar lze elegantně vyřešit svázáním keře po jeho obvodu. Oleandr je stálezelený keř, jehož výhony jsou hustě porostlé vstřícně postavenými, kopinatými až úzce podlouhlými zašpičatělými, sytě zelenými listy dlouhými 6-15 cm. Občas se v prodejnách nabízí také pestrolistý kultivar VARIEGATUM, který je typický listy s bílými a žlutými skvrnami.

(Celý článek najdete na straně 6).

-
Ani použití fólie nezabrání zcela výskytu plevele.

Fenomén „bezúdržbové“ zahrady

„A hlavně mi to navrhněte a vysaďte tak, abych se o to ne­musel(a) moc starat.“ S ta­kovou, nebo velmi podobnou, větou se kolegové věnující se navrhování a realizacím zahrad setkávají velmi často. Ti „vtipnější“ občas ma­ji­telům pozemku navrhují, zda by si raději nechtěli řešenou plochu nechat třeba vydláždit nebo vylít betonem a jednou za rok pak vystříkat "vapkou", i když i to je nějaká práce...

Minimální péče je nutná vždy. Je pochopitelné, že v současné, často značně hektické době, si majitelé zahrad přejí spíše na zahradě odpočívat, než tam trávit hodiny okopávkou a pletím (což je pravděpodobně největší strašák týkající se pracnosti zahrady). Na druhou stranu nemohou očekávat, že po výsadbě stromů, keřů, květin či okrasných trav nebude nutné o zahradu nijak pečovat. Vždyť i ta na první pohled uniformní, zelená a "nenáročná" plocha, jakou je trávník, vyžaduje často více péče, než zapojený trvalkový záhon.

(Celý článek najdete na straně 10).

CHANSON RŮŽOVO-BÍLÁ F1

Hlíznatá begónie miluje stín

Jen několik druhů letniček snáší polostín, hlíznaté begónie však dokáží bohatě kvést i na místech, kam za celý den nezasvítí přímé sluneční paprsky. Tedy optimální rostlina pod koruny stromů, nebo pro okenní truhlík na severní straně domu.

Snáší i chladnější počasí, a proto se s ní často setkáme v podhůří. I když se řadí mezi letničky, můžeme se z ní těšit několik let. Vytváří hlízu, z které lehce vypěstujeme výstavní rostliny v následujícím roce.
Jak získat sazenice
Sazenice hlíznatých begónií můžeme opatřit trojím způsobem. Nejobtížnější je vypěstovat si ji ze semene. Osivo je velmi drobné a vypadá jako rezavý prášek. V 1 g je více než 60 tisíc semen. Pro zdárné vyklíčení vyžaduje optimální podmínky - teplotu 24 °C a 100% vzdušnou vlhkost. I zkušené zahradníky někdy výsev begónií potrápí. Pro ty, kteří zvolí tuto cestu, ještě několik doporučení. Použijte prvotřídní výsevní substrát, semeno po vysetí pouze přimáčkněte. Po objevení zelených klíčenců snižte teplotu na 16-18 °C. Další cestou je nákup hlíz.

(Celý článek najdete na straně 22).

tamara
Orgány ovocného stromu:

Řez ovocných stromů I.

Řez je neoddělitelnou složkou komplexní péče o ovocné dře­viny. Stejný význam má tva­ro­vání ohýbáním, vyvazováním nebo zalamováním letorostů nebo výhonů. Jako důležitá součást agrotechniky nebude však řez kompenzovat zásadní nedostatky v jiném směru. Může se projevit jako málo účinný nebo dokonce škodlivý při nevhodném způsobu ošetřování půdy, zanedbané ochraně před chorobami apod. Řez lze do určité míry považovat za chirurgický zákrok, který mění daný stav, ale ovlivňuje také budoucí vývin stromů.

O způsobu řezu rozhoduje ovocný druh i systém pěstování (tvarům stromů byly věnovány příspěvky v Zahrádkáři č. 1, 2, 3 a 7 z roku 2016 a č. 1, 2017). Dále je třeba respektovat vlastnosti použitých odrůd a podnoží v daných půdně kli­ma­tických podmínkách, vzdálenost rostlin při výsadbě, úroveň výživy, srážek nebo doplňkové závlahy. V tomto seriálu upo­zorníme na základní principy tvarování a řezu ovocných stromů se zdůvodněním jejich potřeby v průběhu života těchto dřevin. Dále zmíníme vhodnou dobu pro tento důležitý agrotechnický zásah, rozdělení na výchovný, udržovací a zmlazovací řez. Názornou, převážně fotodokumentační formou představíme různé případy řezu stromů hlavních druhů jádrovin a peckovin. Neopomineme ani techniku řezu a vhodné nářadí nebo pomůcky. V závěrečném dílu bychom se zaměřili na ošetřování ran po řezu a možnosti využití odstraněného dřeva. Protože je třeba ujasnit si předem odbornou terminologii, začněme v první části představením nejdůležitějších orgánů ovocného stromu, poukážeme na význam a fyziologické aspekty řezu

(Celý článek najdete na straně 28).

-
Bobule na samičí rostlině

Prsty mrtvého muže

Záhadný keř s prstovitými, mrt­volně bledě modrými, jedlými plody zaujme na první pohled. U nás je možno jej vidět jen poměrně zřídka. Pěstovat jej však u nás lze.

U nás se setkáte s palečníkem čínským čili dekaisneou Far­ge­sovou (Decaisnea fargesii) jen v arboretech a botanických za­hra­dách. Přitom jde o keř, který může obohatit naše zahrady. Pěstuji dekaisneu třicet pět let a mohu konstatovat, že jde o dřevinu velmi odolnou vůči mrazu, ale i k chorobám a škůdcům (po dobu pěstování jsem se s nimi nesetkal). Má ráda svěží, humózní, přiměřeně vlhké, propustné půdy. Na suchých půdách málo plodí. Pěstujeme ji na slunných nebo polostinných závětrných stanovištích. Dekaisnea roste planě v západní Číně, kde dorůstá ve vzpřímené, málo větvené keře 2, 5-3 m (4 m) vysoké. Výhony jsou světle šedé s nápadnými světlými pupeny. Listy jsou lichozpeřené 50-90 cm dlouhé, na spodní straně sivé. Na podzim se zbarvují dožluta. Květy jsou zvonkovité, převislé, světle zelenožluté, uspořádané do svěšených lat. Jsou zajímavé, ale nepříliš nápadné, rozkvétají v červnu. Plody jsou masité lusky připomínající lidské prsty. Odtud pak i název.

(Celý článek najdete na straně 32).

OBSAH
 • Leden v okrasné zahradě - kalendárium
 • Oleandr přenosná rostlina pro každého
 • Fenomén "bezúdržbové" zahrady
 • Živé kamínky doma
 • Mokřadní vrbiny
 • Pelargonium transvaalense málo známý sukulentní muškát
 • Založení živého plotu
 • Zahrady našeho dětství - průvodce založením zahrady
 • Hlíznatá begónie miluje stín
 • Leden v ovocné zahradě - kalendárium
 • Vinice na zahrádce
 • Řez ovocných stromů I.
 • Prsty mrtvého muže
 • Zajímavé recepty
 • Tančící jabloně
 • Leden v zeleninové zahradě
 • Kukuřice cukrová a pukancová
 • Led(n)ové papriky
 • Jaké máme možnosti - skleníky a další kryty 1.
 • Nová rajčata
 • Nasavrcké včelařské arboretum
 • Odpovídá Peter Gajdoštin Proč chilli pálí méně?
 • Ochrana rostlin v lednu
 • Co nejvíce trápilo naše rostliny v roce 2018
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Zahrádka slečny Diorové - fejeton Václava Větvičky
 • Václav Větvička odpovídá
 • Zahrádkářské akce
 • Územní plán a jak ho ovlivnit
 • Metodika výzkumníků z Masarykovy univerzity hodnotí přínos zahrádkářských osad pro město
 • Vybíráme z únorového Zahrádkáře
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Oblíbené brambory
  Bramborová omeleta s bylinkami; Halušky se zelím a uzeným masem; Brambory na loupačku s bílým potěšením; Zapečené brambory se žampiony a zeleninou;
 • Ohlédnutí za FAZULAfestem 2018 v Hlohovci
  Fazulová polévka s plesnými taškami; Plesné tašky; Pikantní fazolové topinky zapečené sýrem; Fazulenky z Rakvic (polévka); Belíšky s marmeládou; Fazulové ragú našeho stařečka - originální recept;
 • Jablečné muffiny aneb štrúdl jinak
 • Věnce a věnečky ohlédnutí za výstavou
 • Bylinkové čaje v sáčku
 • Knižní novinky
  Zeleninová kuchařka z farmy přímo na váš stůl; Dokonalá dýně; Povídková kuchařka starého rybáře; Tvarůžková kuchařka; Kniha o pivu
 • Posváteční potíže s trávením Rady z bylinkové lékárny

 

ÚNOR 2018

Únor bývá nejstudenějším měsícem roku, a tak nám zahrádka dovolí věnovat se trochu přípravě na jaro. Hned v úvodu vás nalákáme na ibišky s obřími květy - běžně i 25 cm, které se dají pěstovat i u nás na zahrádce. Pokud přemýšlíte, co dáte letos na zahrádku, tak se při­mlou­váme - přidejte na seznam i jeden čmelín.

-
Květ vydrží jeden den, největší mají v průměru 36 cm

IBIŠKY
obři mezi trvalkami

Není to tak dlouho, co vzbudily pozornost pěstitelů venkovní bylinné ibišky s obřími květy. Hodně diskusí bylo a stále je kolem jejich přezimování. V Prů­honicích v nedávné době pracoval šlechtitel Ing. Petr Novák s ven­kovními ibišky při řešení zakázky pro zahraničního par­tnera. Proto jsem se ho zajel zeptat na zkušenosti s jejich pěstováním.

Základem ibišků, které se pě­stu­jí u nás, je především ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) a některé další druhy pocházející ze Spojených států, Kanady, ale i oblasti v Ka­ribiku. Rostou především na březích vodních toků a v mokřadech. Rostliny dorůstají i několikametrové výšky. Červené nebo růžové květy mají běžně průměr kolem 25 cm. První rostliny k nám dovezl Ing. Václav Jošt během 80. let z bo­tanické zahrady v Chicagu. Po revoluci je množil Jiří Orlíček v Krucemburku a Miroslav Chovanec v Lipníku. Miroslav Chovanec pak začal se šlechtěním a dnes má přibližně desítku vlastních odrůd, které v našich podmínkách dobře přezimují. Tím pěstování ibišků u nás začalo.

(Celý článek najdete na straně 6).

-
Cosmos bipinnatus XANTHOS FSN-FSG

Květinové novinky z Jaroměře

Již šestá generace rodiny Čer­ných a jejich rodinný podnik Černý Seed s.r.o. pokračují v se­menářské tradici, která se datuje od roku 1859. První odrůda petúnie KARKULKA byla Černými uvedena na trh v roce 1934.

Mezi desítkami vyšlechtěných odrůd nalezneme i takové, které jsou zcela unikátní i v globálním měřítku. Například petúnie sytě žluté barvy byla jako první na světě vyšlechtěna a uvedena na trh právě jaroměřskou firmou.
V současné době jsou Černí jedinými v České republice, kdo každoročně uvádějí na trh nové F1 hybridy květin z vlastního šlechtění. Zajímavé výsledky jejich práce můžeme představit i v le­tošním roce.

Odrůda XANTHOS FSN-FSG dorůstající výšky 50-60 cm upoutá pozornost výji­mečnou žlutou barvou. Rostliny jsou kompaktní, dobře větvené a raně kvetoucí, vhodné na záhony, k řezu i pro pěstování v nádobách.

(Celý článek najdete na straně 10).

Keukenhof stále lákavý

Nizozemský Keukenhof se každoročně otvírá na osm týdnů. Ovšem tento světoznámý park cibulovin poblíž města Lisse se intenzivně připravoval na novou, tentokrát již 69. sezonu od pod­zimu. Slavnostní start výsadby připadl na 5. října 2017. Čtyřicet zdejších zahradníků čekal nároč­ný úkol. Postupně museli vysadit zhruba 7 milionů cibulovin. Bez­platně je dodalo 100 reno­mo­vaných pěstitelů. Jen tulipánů vykvete na 800 odrůd!

Květinová romance
Rok 2018 zde bude patřit Květinové romanci. Hlavní letošní motto připomíná založení zdejšího historického parku. Pochází z období romantismu, vznikl v roce 1857 pod vedením krajinného architekta Zochera. Dříve se přehlídky v Keukenhofu soustřeďovaly výhradně na cibuloviny, dnes zde v pavilonech probíhá ještě dalších 20 výstav představujících rozmanité květiny a rostliny v podání skvělých floristů a aranžérů. Přidává se 8 inspirativních zahrad, kde návštěvníci získávají zajímavé nápady pro vlastní zahrady a umění oslavuje Sochařská zahrada. Vybraná plocha parku se letos rozzáří úchvatnou mozaikou složenou z 50 000 tulipánů. Cibule na 250 m2 zahradníci vysadili ve dvou vrstvách, aby se prodloužilo kvetení, a tulipány doplní ještě hyacinty a krokusy. Také veškeré květinové výstavy, které postupně v pavilonech probíhají, se budou vztahovat k romantice. Nenechte si ujít výstavu Tulpomania v pavilonu Juliana a přehlídku historických odrůd tulipánů v Historické zahradě. Romantické téma vyvrcholí v závěrečných dnech, 12. a 13. května a doprovodí jej velkolepá výstava růží, které samozřejmě vévodí odvěký symbol pravé lásky, romantická rudá růže.

(Celý článek najdete na straně 22).

tamara
Moruše červená

Moruše

Kdysi nechyběly na žádném hospodářském dvoře. Jejich mo­hut­né koruny poskytovaly pří­jemný stín, úroda plodů byla zas vítaným zpestřením jídelníčku nejen pro pěstitele, ale zejména pro domácí drůbež.

Bílá, černá a červená
Dostala se k nám z asijských zemí za účelem chovu bource morušového, který produkuje hedvábí. Jeho housenky totiž konzumují výhradně listy této dřeviny. Moruše černá pochází z oblasti Sýrie až Íránu a Afghánistánu, moruše bílá má domov v jihovýchodní až střední Číně a moruše červená má své kořeny v jižní části Severní Ameriky. Kromě barvy plodů se liší pomalejším růstem moruše černá, také je v dospělosti nižší. Jelikož však i moruše bílá může mít plody černé barvy, jsou nejspolehlivějšími rozlišovacími znaky moruše černé chlupatá spodní strana listů, pozdější dozrávání plodů, kratší stopka a citelně lepší chuť.

(Celý článek najdete na straně 28).

-

Čmelák - zahradní pomocník
v pruhovaném triku

Činorodí opylovači Čmeláci jsou extrémně pilní při sběru nektaru a pylu. Díky svému dlouhému sosáku (až 2,5 cm) jsou schopni opylovat i plodiny s květy s hlu­bokými kalichy (jetel, vojtěška apod.). Chcete-li čmelákům udě­lat radost a zároveň na svou zahradu přilákat i barevné motý­ly, zkuste si vypěstovat echi­na­ceu nebo motýlí keř (Bud­dle­ja).

Velká rodina
Čmeláků existuje na světě ně­ko­lik stovek druhů, a jen v ČR jich najdeme zhruba mezi 15-30. Nejtypičtější pro naše podmínky je čmelák zemní charakteristický svým žlutočerným zbarvením a bílým zadečkem. Ale i jeho další blízcí příbuzní odvádějí skvělou práci při opylování a mohou se stát častými návštěvníky našich zahrad. V dobře vyvinutém hnízdě spolu dokáží žít i stovky jedinců. Čmeláků se nemusíte bát ani máte-li např. děti. Dokáží sice bodnout i kousnout, ale k tomuto řešení sahají jen v nutné obraně hnízda.

(Celý článek najdete na straně 32).

OBSAH
 • Únor v okrasné zahradě - kalendárium
 • Ibišky - obři mezi trvalkami
 • Květinové novinky z Jaroměře
 • Výběr dřevin - živé ploty
 • Tak to nějak přihrneme - založení zahrady
 • Puškvorec rostliny pro zahradní jezírka
 • Keukehof - stále lákavý Tip na výlet
 • Ostřice - stálezelené ozdoby zahrady
 • Co jste viděli na dovolené
 • Únor v ovocné zahradě - kalendárium
 • Řez ovocných stromů II.
 • Moruše
 • Rýnsko-hessenské vedení révy
 • Réva u Františka Jonáše
 • Jak na pařeniště - celoročního využití
 • Únor v zeleninové zahradě
 • Jablíčková paprika JABLINA F1 a její "sestřičky"
 • Rajčata jako malovaná
 • První výsevy paprik, rajčat a lilku
 • Lufa houbová tykev
 • Novinky ze šlechtění okurek ze Bzence
 • Čmelák zahradní pomocník v pruhovaném triku
 • Ochrana rostlin v únoru
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Dusíkaté vápno v zahrádkářské praxi
 • Co je zasolení zeminy
 • Životní výhybky dendrologa Václava Větvičky
 • Vilíny - předzvěst jara
 • Fóliák na jednu sezonu, Záhony pro rajčata a okurky - zkušenosti čtenářů
 • Zahrádkářské akce
 • Vybíráme z březnového Zahrádkáře
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Čtyři speciality pro zimní období
  Pivní cibulačka; Pět ran pod pivní čepicí; Lokše s rozpečeným tvarůžky; Bylinková dýně zapečená s tvarůžky a mletým masem
 • Zeleninová sauté s rýží - Recepty Hanky Major Sládkové
  Sauté s hlívou ústřičnou; Sauté s červenou řepou; Zelené rizoto; Vepřové sauté se zeleninou a pohankovou rýží
 • Bylinky na plný úvazek
 • Kváskový chléb s bylinkami
 • Košíček na pečivo - pro šikovné ruce
 • Jak na zimní infekce a nachlazení - Rady z bylinkové lékárny

 

BŘEZEN 2018

Březen je předzvěstí jara, na zahrádce všechno pučí a raší a my musíme slézt z pece a pustit se do práce. Čeká nás především příprava sadby - to většinou doma, a na zahrádce můžeme třeba dokončit výsadbu stromů, také přinášíme další díl o řezu ovocných dřevin, i když na některé druhy je ještě čas.

-
A. major HADSPEN BLOOD

Jarmanka
trvalka sezony 2018

Jarmanky (Astrantia) patří do příbuzenstva rostlin miříkovitých (Apiaceae), stejně jako např. známá zelenina mrkev, celer nebo petržel. Jedná se ale o vytrvalé okrasné rostliny, vhodné do nejrůznějších typů zahrad. Nepatří zrovna mezi trvalky, které by byly často k vidění. Přitom jsou nenáročné, zajímavé a známé kromě jiného i z naší přírody.

Domácí druh
Právě i větší propagace těchto relativně méně známých rostlin byl jeden z důvodů, proč byly vybrány členy Českého spolku perenářů jako trvalka letošní sezony. Zahradní sortiment jarmanek je v naprosté většině tvořen odrůdami jarmanky větší (A. major). Tento druh je poměrně hojný i v naší přírodě a rovněž na řadě míst většiny evropských států. Jeho přirozeným stanovištěm jsou především vlhčí louky, vlhčí lesní paseky a světlé lesy či křoviny, popř. také vlhké, ale nepodmáčené, okraje vodních ploch. Rostliny jsou nápadné především svými okoličnatými květenstvími, tvořenými u zahradních odrůd nápadně zbarvenými listeny a množstvím jednotlivých, podobně jako listeny zbarvených, drobných kvítků. Květenství botanického druhu je bělavě nazelenalé či velmi lehce narůžovělé. Zahradní odrůdy pak vynikají výrazněji zbarvenými květy, často jasně růžovými až nachově červenými.

(Celý článek najdete na straně 6).

-

Delonix královská

Hned na začátku příspěvku je třeba připomenout skutečnost, že tento v současnosti asi nej­roz­šířenější a nejnápadnější okrasný strom tropů popsal již v roce 1829 pan Václav Bojer (1795-1856), rodák z vísky Řesanice ležící asi 10 km jihozápadně od městečka Nepomuku! Bojer byl významný botanik působící ve východní Africe a na ostrovech Madagaskar a Mauricius.

Delonix královská (Delonix regia) vytváří deštníkovité koruny dorůstající výšky maximálně do 5 m. Velmi efektní jsou opadavé, dvakrát zpeřené listy dlouhé až 50 cm, tvořené velkým množstvím jemných podlouhlých lístků. Obvykle vykvétá před olistěním, ale perioda kvetení není přesně ohraničena. Jednotlivé květy se objevují na koncích větví v bohatých květenstvích a jejich barva je nejčastěji zářivě červenooranžová. Zahradníci vyselektovali také kultivary s květy nažloutlými, oranžovými či temně červenými. Tento strom je dobře k poznání i v nekvetoucím a dokonce i neolistěném stavu, protože na větvích zůstávají viset až 60 cm dlouhé, zdřevnatělé ploché lusky ukrývající podlouhlá, velmi tvrdá semena. Bohužel, jejich klíčivost je díky tvrdému osemení poměrně špatná, což lze částečně zlepšit jejich jemným napilováním na obou pólech. Pozor však, abyste tímto zásahem nepoškodili zárodek nové rostliny.

(Celý článek najdete na straně 20).

Delosperma cooperi MESA VERDE

Mrazuvzdorné a zimovzdorné delospermy

Rod Delosperma je rod suku­lentních bylin z čeledi kosmat­covitých (Aizoaceae) čítající odhadem 150 až 200 druhů. Vyskytuje se od východního Turecka přes východní Afriku, ostrovy Madagaskar a Reunion až na jih afrického kontinentu, kde je největší bohatství druhů. Některé v našich zahradách, skalkách či kamenných korytech zcela zdomácněly (D. congestum, D. nubigenum), jiné si teprve cestu mezi pěstitele hledají.

Může za to ještě nedávná relativní nedostupnost některých z nich, ale i skutečnost, že v poslední dekádě došlo k popisu nových, doposud neznámých druhů, jež vyrážejí dech tvarovou a barevnou rozmanitostí, ale také svou odolností. Proto není náhodou, že přibývá řada specializovaných pěstitelů, kteří věnují své úsilí budování kolekcí zaměřené právě na tyto rostliny. Mezi delospermami můžeme nalézt druhy keříčkovité, kaudiciformní (se zbytnělým kořenem sloužícím k přežívání nepříznivých období) a druhy trsovitě, polštářovitě se rozrůstající. Zde nás bude zajímat především skupina druhů obývající vysoké, často více jak třítisícimetrové hory na samém jihu Afriky, v Jihoafrické republice a Lesothském království (pohoří Drakensberg, česky Dračí hory). Právě u těchto rostlin můžeme čekat vysokou odolnost v našich klimatických podmínkách, jež nejsou nepodobné našim domácím, především v zimním období.

(Celý článek najdete na straně 26).

tamara
Moruše červená

Tajemné modré orchideje

Orchidej s modrými květy bývala něčím velmi zvláštním, nedostupným, nedosažitelným. Skoro se až nechtělo věřit, že něco takového skutečně existuje, že se nějaký takový klenot opravdu v přírodě skrývá, a že není jen z říše mýtů a bájí.

Dříve bylo těžké získat jasnou odpověď na všechny otázky, ale moderní doba často z roman­tických pověstí dělá strohou skutečnost. Trh je mocný, technologie si poradí s kdečím a lidé nechtějí snít, ale vlastnit. A tak se legendární orchidej jménem Vanda coerulea z přírody dostala do zajetí šlechtitelů a poté do laboratoří a skleněných lahví ve sterilním prostředí. Její potomstvo křížením upravené na snadné pěstování bylo statisíckrát "vyrobeno" v thajských množárnách, odvezeno v kontejnerech na studený evropský kontinent a dodáno na obchodní pulty. A tak si jednu z nejkrásnějších květin dnes může koupit každý, ale bez tajemství a romantiky.

(Celý článek najdete na straně 30).

-
RICH SWEETNESS

Cukrové melouny
když sladká šťáva teče po bradě

Možná vám zachutnaly na do­vo­lené v Řecku, Španělsku nebo Itálii. Cukrové melouny. Sladké, šťavnaté a lahodné. Pěstované na letním sluníčku a utržené plně vyzrálé jsou aromatické a plné chuti. Že se ty dovážené do našich obchodů s nimi nedají srovnat? Máte pravdu, jsou pod­tr­žené, aby vydržely přepravu. Nemusíte ale čekat až na další dovolenou. Dopřejte si tuto lahůdku sedíc doma na lavičce. Z vlastní sklizně! Cukrové melouny se dají pěstovat i u nás.

Mezi českými zahrádkáři i gurmány jsou paradoxně oblíbenější melouny vodní. Jsme ale na severní hranici jejich pěstování a úspěch není zaručen každým rokem. Vodní melouny jsou náročné na lokalitu, teplo i péči. Cukrové melouny u nás ještě na objevení čekají. Nebojte se jich. Jsou jenom o málo náročnější než okurky nakládačky a pokud jim najdete záhřevnou lokalitu a dopřejete trochu péče, uspějete.

RICH SWEETNESS je meloun s malými, oválnými plody velikosti vejce, tedy takového většího vejce, dvoužloutkového. Slupka je hladká, lesklá, vybarvující se ze zelené do červenohnědé barvy, s typickými žlutými pruhy. Dužnina je tenčí, sladká a výrazně aromatická. Plody jsou dekorativní, doslova fotogenické. Pro jejich velikost a barvu je milují děti. I když jsou menší, rostlina jich nese značné množství.

(Celý článek najdete na straně 50).

OBSAH
 • Březen v okrasné zahradě - kalendárium
 • Jarmanka trvalka sezony 2018
 • Sezona začíná, nenechte se napálit
 • Jak začít? Průvodce založením zahrady
 • Delonix královská
 • Oplocení přírodní zahrady
 • Mrazuvzdorné a zimovzdorné delospermy
 • Tajemné modré orchideje
 • Březen v ovocné zahradě - kalendárium
 • Řez plodných révových keřů
 • Řez ovocných stromů III.
 • Broskvoně a meruňky do zahrádky I.
 • Březen v zeleninové zahradě
 • Kořenová petržel jak na ni
 • Cukrové melouny .když sladká šťáva teče po bradě
 • Zhodnocení pěstitelské sezóny okurek v roce 2017
 • Chystáme sadbu
 • Jak zhotovíme jednoduché pařeniště
 • Ochrana rostlin v březnu
 • Odpovídá rostlinolékař Jaroslav Rod
 • Inovativní hnojiva přesně pro vaši zahradu
 • Václav Větvička odpovídá
 • Klíč k jaru - fejeton Václava Větvičky
 • Ředkvička - zeleninová zahrada
 • Na zahradu patří plot i pohoda
 • Zahrádkářské akce
 • Vybíráme z dubnového Zahrádkáře
ZAHRÁDKÁŘKA - příloha nejen pro ženy
 • Cibule z mnoha pohledů
  - Jak se chránit před slznými účinky, skladování, rozkrojená cibule
  Francouzská cibulačka; Zadělávaná cibule; Cibulová kaše (pyré); Výmarský cibulový koláč; Cibulový hrnec; Cibulový pekáček; Zajíc cibulář; Srbský kapr; Dortíčky z listového těsta plněné cibulí
 • Náhražka kávy z kořene pampelišky
 • Jarní rozkvetlá bedýnka - krok za krokem
 • Vyvýšený záhon
 • Rozkvetlí ptáčci - pro šikovné ruce
 • Formy pro perníčky pro šikovné ruce
 • Zelená očista rady z bylinkové lékárny

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny