SPOLUPRACUJEME
- SEMO a.s. Smržice
- VOšZa a SZaš Mělník
- AGRO CS
- Zahrada Čech - Lito...
- Český kutil.cz
- Doplnek.com
- Zelené údolí
- Svaz květinářů a flo..
- FotoVideo
Garden park Praha
Časopis Zahrádkář, mediálním partnerem unikátního parku pro zahradníky i zahrádkáře.
Sadovnická projekce
Čtenářům již od roku 2006 nabízíme aktualizovanou miniverzi
programu k projektování zahrady zdarma.
![]() |
![]() |
ZAHRÁDKÁŘ - duben 2011
str. 20
Dobrá mysl půl zdraví ...
![]() |
Origanum vulgare ’Zorba Red’ |
Dovolil jsem si poopravit oblíbené lidové rčení, které v sobě nese moudrost předků a jistě není náhodou, že známá bylinka je nazývána dobromysl. Celý obsáhlý a velmi variabilní rod se latinsky jmenuje Origanum, což je odvozeno z řeckých slov "oros" (hora) a "ganos" (potěšení, radost). V Řecku tato aromatická rostlina pokrývá celé horské stráně a vzduch je naplněn její vůní. Pověsti přisuzovali stvoření dobromysli bohyni Afrodité a měla symbolizovat štěstí a vůně božský dotek.
![]() |
Origanum ’Barbara Tingey’ |
Pěstování a užívání dobromysli má dlouhou historii a provází ji mnoho legend, které vyzdvihují její pozitivní vlivy na své okolí a člověka. Ve starověkém Egyptě byla používána jako dezinfekční a konzervační prostředek. Vysazena na hroby, symbolizovala spokojený spánek zesnulých, kolem lidského obydlí měla zajistit štěstí a ochranu před zlem. Byla přísadou do nápoje lásky. Věřilo se, že působí jako protijed při hadím uštknutí a hojí žal u lidí i zvířat. Větvičky byly vplétány do svatebních věnečků, nebo položeny vedle díže s mlékem měly zabránit jeho zkysnutí při bouřce. Dobromysl byla součástí parfémů, vonných směsí, leštěnky na nábytek působící proti napadení červotočem. Mladé výhonky obsahují fialovo-hnědé barvivo, kterým se barvila zásnubní roucha.
Používání dobromysli v lidovém léčitelství bylo velmi hojné a zahrnovalo mnoho potíží, kterými strádá lidské tělo i duch. Celá nadzemní část obsahuje léčivé látky a může být použita ve formě čajového odvaru, koupele, k inhalacím i v čerstvém stavu. Léčí chřipku, kašel, bolesti hlavy, menstruační křeče, uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Podporuje chuť k jídlu a trávení. Zevně dezinfikuje poranění, bodnutí hmyzem, mírní otoky a žvýkaní listů uleví při bolestech zubů. Silice patří v medicíně mezi nejlepší antiseptika. Dobromysl je také důležitou medonosnou rostlinou.
![]() |
Origanum heracleoticum "pizza oregano" |
Význam oregána jako kořenicí přísady snad není nutné příliš rozebírat. Jeho nepostradatelnost zejména ve středomořské kuchyni je známá. Neobešla by se bez něj pizza, saláty, polévky a mnoho jiných pokrmů. O zkušenostech s dobromyslí při vaření se s námi podělili pilní přispěvatelé v příloze tohoto časopisu - Zahrádkářka. Musím se přiznat, že při čtení těchto receptů jsem mlsně polykal a doporučuji nečíst nalačno.
Rod Origanum patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae) a není jednoznačně zmapován z hlediska taxonomie. Různé zdroje uvádějí, že je známo 20-40 druhů a dále řada kultivarů.
![]() |
Origanum vulgare ’Compactum’ |
Jejich domovinou je Středomoří, Evropa a jihozápadní Asie. Obecně lze říci o celém rodu, že rostliny prospívají na slunečném stanovišti v sušší, propustné hlinito-písčité zemině, kde získají nejsilnější aroma listů. Jejich odolnost při pěstování v našem klimatu se liší dle druhu a pro úspěšné pěstování je k tomuto nutné přihlédnout a u citlivějších učinit potřebná opatření.
Dobromysl dobře snáší zpětný řez, rostliny je prospěšné po odkvětu sestřihnout na 5-10 cm.
Podpoří se tak tvorba nových výhonů, lepší rozvětvení a kompaktnější růst.
![]() |
Origanum vulgare ’Country Cream’ |
Nejodolnější a zároveň pro využití v kuchyni a léčitelství nejdůležitější je dobromysl obecná (O. vulgare) a její odrůdy. Přírodní druh roste jako 60-80 cm vysoká dřevnatějící trvalka, jsou však vyšlechtěny nízké a kompaktní odrůdy vysoké pouze 20-30 cm. Mezi rarity patří kultivary, které mají žluté nebo panašované listy a mohou tak vytvářet v záhonech zajímavé barevné kontrasty. Vzrůstnější oregána jsou vhodná do bylinkových i trvalkových záhonů a přírodních zahrad. Nízké lze kromě téhož použití vysazovat také na skalky, mezi kameny a jsou vhodná také pro pěstování v nádobách. Mohou být též okrasné bílorůžovými květy, které rozkvétají v létě.
Mezi vzrůstné (40-50 cm) patří z výsevu pěstované O. vulgare a O. vulgare subsp. hirtum (synonymum O. heracleoticum - tzv. řecké nebo pizza oregáno) s bílými květy. Kompaktní a nízké kultivary se rozmnožují pouze vegetativně (řízkováním), jedině tak se zachovají jedinečné znaky dané odrůdy. Nejnižší, pouze 15-20 cm vysoké zelenolisté keříčky jsou O. vulgare Compactum, Nanum a Diabolo. Výšky 20-30 cm dorůstají žlutolisté O. vulgare Thumble´s Variety, Golden Narrow, Aureum, Goldtaler, Golden Shine a bílozeleně panašované O. vulgare Polyphant, Panta a Country Cream. Zajímavý je Accorn Bank, který má zkadeřené, světle zelené listy. Velmi pěkný je kultivar Zorba Red, který dosahuje 40 cm výšky a má velmi kontrastní květenství (červenofialové listeny, bílé květy), pro jehož jedinečnost je patentován.
![]() |
Origanum vulgare: ’Goldtaler’, ’Accorn Bank’, ’Thumbles Variety’, ’Polyphant’; |
Odrůdy, které mají list zlatý nebo panašovaný, je vhodné vysazovat na stanoviště, kde svítí ranní a odpolední slunce. Polední úpal pálí listy, vznikají na nich nepěkné hnědé skvrny.
Do rodu Origanum dříve patřila i majoránka (O. majorana), dnes řazená do samostatného rodu jako Majorana hortensis. Pěstujeme ji jako jednoletou rostlinu.
![]() |
Origanum laevigatum ’Herrenhausen’ |
Níže uvedené druhy lze považovat spíše za okrasné, jejich listy jsou tužší, šedozelené, aromatické. Vyžadují slunnou, chráněnou polohu. Jejich mrazuvzdornost se pohybuje mezi -17 až -23 C, ovšem za předpokladu, že jsou vysazeny v propustné sušší zemině. Rostlinám neublíží ani tolik mráz, jako přílišná půdní vlhkost v zimním a jarním období. Proto je prospěšné již při výsadbě vytvořit pod sazenicí drenážní vrstvu ze štěrku a zeminu smíchat s pískem. Na zimu je vhodná přikrývka z listí nebo chvoje.
Dobromysl hladká (O. laevigatum) a její kultivary dorůstají 40-60 cm výšky. Vytvářejí vzpřímené keříky, které rozkvétají v srpnu. Zajímavý kontrast tvoří červenofialové listeny, z nichž vyrůstají růžové květy. Mezi nejodolnější patří odrůda Herrenhausen a dále jsou vyšlechtěny Aromaticum, Purple Charm, Hopleys a Rotkugel.
![]() |
Origanum laevigatum ’Aromaticum’ |
Pozornost si jistě také zaslouží druhově nezařazené kultivary Nymphenburg, Pilgrim, Rosenkuppel.
Mezi velmi atraktivní i když také citlivější patří dobromysl okrouhlolistá (O. rotundifolium) a příbuzné odrůdy s kompaktnějším vzrůstem, výškou 20-30 cm. Květenství připomínající chmelovou šištici má Kent Beauty, podobné, ale menší květy mají Emma Stanley, Bristol Gross, Dingle Fairy a Barbara Tingey.
Krétská dobromysl O. dictamnus a její kříženci (např. O. dictamnus x calcaratum), vytvářejí poléhavé výhony s okrouhlými listy pokrytými bílými chloupky. Pro úspěšné přezimování je vhodné umístit rostliny do alpinkového skleníku, jsou suchomilné.
![]() |
Origanum ’Kent Beauty’; Origanum dictamnus; O. ’Emma Stanley’; O. ’Hopfenblüte’ |
Z uvedeného popisu druhů je zřejmé, že dobromysl můžeme pěstovat jako trvalku, koření, ale také zajímavou skalničku. Dopřejme si tedy tuto voňavou krásu, vysaďme si dobromysl, vnesme do své zahrady štěstí a mějme dobrou mysl.
Jakub Krulich. Foto autor
Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny