právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - září 2010 str. 20

ŘEDKVIČKY NEJSOU JENOM NA JARO

Kvarta
Kvarta

Každá zelenina má svůj čas. Ředkvičky bývaly spolu se salátem symboly jara. Nemusí tomu tak ale být. Jestli se vám na okenním parapetu stále povaluje půl sáčku semínek z jara, nevyhazujte je. Je sice za pět minut dvanáct, stále je ale čas na jejich výsev. Nejenom v tropech, i u nás se dají sklidit dvě úrody do roka.

V ředkvičkách najdeme bohatý zdroj vitaminu C, ochránce naší imunity a důležitého antioxidantu, jež chrání buňky lidského těla před volnými radikály. Další nadmíru prospěšnou látkou v této zelenině je kyselina listová. Ta je nezbytná pro zdravý vývoj plodu v matčině lůně, pro děti v době růstu a pro dospělé. Hraje stěžejní roli jak pro pevné nervy, tak celkovou fyzickou i mentální kondici. Ředkvičky jsou také bohaté na selen, další antioxidant, který naše tělo zbavuje těžkých kovů, podporuje produkci hormonů štítné žlázy a je důležitým prvkem pro plodnost mužů. Dále obsahují např. vápník, hořčík a draslík. V ředkvičkách jsou ale ve vysoké míře zastoupeny další, našemu zdraví velice prospěšné látky - hořčičné oleje, které si tato zelenina produkuje ke svojí vlastní ochraně proti škůdcům a nebezpečným mikroorganismům.

Kvinta
Kvinta

Hořčičné oleje dodávají ředkvičkám onu typickou, štiplavou chuť. Jejich role je pro samotnou rostlinu velmi významná, jsou jejím ochranným štítem proti napadení vetřelci zvenčí. Stejně tak působí i v našem těle - zabíjejí bakterie a plísně na našich sliznicích. V našem trávicím traktu se při nesprávném stylu stravování a infekcích rozmnožují bakterie a plísně, které nám mohou způsobovat řadu problémů - nadýmání, střevní a žaludeční potíže, průjmy apod. Pravidelnou konzumací ředkviček můžeme tyto přemnožené kultury účinně likvidovat a zabraňovat jejich dalšímu množení.

Ředkvička je kultura, které nevyhovují vysoké teploty a letní horka. Za těchto podmínek rostlina přes den svěsí listy a téměř neasimiluje. Často tvoří protáhlé, na průřezu dřevnatějící bulvičky a má větší sklon k vyšeptávání - tvorbě dutinek v dužnině. Při dlouhém letním dni navíc ředkvičky vybíhají do květu. Proto jim vyhovují nižší teploty. Parné léto je již ale doufejme za námi a teploty jsou pro ředkvičky opět příznivé.

Primera
Primera

Co doporučit milovníkům ředkviček, kteří by je rádi pěstovali i v průběhu léta? Zaručený "letní" recept pro ně není, nebo zatím o něm nevíme. Řešením je odrůda TERCIA - celoroční ředkvička výborná pro jaro i podzim, ale schopná poskytnout úrodu i při letním pěstování. Tmavě červená, kulovitá až ploše kulovitá bulvička střední velikosti má jemnou bílou dužninu. List je polovzpřímený, nižší, jemnější, ale dostatečně pevný pro svazečkování. Vyniká odolností k praskání a vybíhání do květu.

Letním vedrům lépe odolává i tetraploidní odrůda KVARTA, ředkvička typu "Máslová obří". Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužniny. Kvarta má velmi vysokou odolnost proti praskání bulviček, vybíhání do květu i houbovatění dužniny.

Prima
Prima

Druhá polovina srpna a počátek září je vhodnou dobou pro podzimní pěstování ředkviček. Vegetační doba ředkviček je okolo 30-40 dnů. Seje se do řádků 12-15 cm do hloubky 1-2 cm, výsevek je 2,5-3,5 g/m2.

Netkanou textilii, kterou jste měli na jarních zeleninách pro přirychlení, můžete použít i na podzimní výsevy ředkviček. Mechanicky je chrání proti škůdcům, zvlášť dřepčíkům a květilkám. Nedostatek vláhy spolu s vysokou teplotou podporují vyšeptávání ředkviček. Proto je důležité udržovat stejnoměrnou vlhkost, která vám zajistí bezvadnou vnitřní strukturu bulviček. Ředkvičky můžete sklízet až do pozdního podzimu, mladé rostliny snesou mrazy do -3 °C a starší až -6 °C.

 

Které odrůdy pro podzimní sklizně doporučit?

Odrůdy TERCIA a KVARTA jsme již zmiňovali. Určitě na podzim nezklamou. KVINTA je perspektivní raná až poloraná odrůda ředkvičky pro rané polní pěstování i pro podzimní výsevy od 15. srpna. Větší kulatá bulvička se svítivě červenou barvou a jemnou slupkou ji činí velmi atraktivní. Dužnina je bílá, jemná, velmi odolná k houbovatění. List je polovzpřímený, mohutnější, světle zelené barvy. Je velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Teko
Teko

Pro nejpozdnější možné - zářijové výsevy se nám velice osvědčila odrůda PRIMA. Na jaro se doporučuje k rychlení a ranému polnímu pěstování, na podzim využijete její intenzivní růst a krátkou vegetační dobu. Má středně velké bulvičky výborné chuti a lahodnou strukturu dužniny.

PRIMARA F1 je velmi raná hybridní ředkvička se středně velkými až většími bulvičkami určena pro jarní přirychlování a polní pěstování. Vzhledem k odolnosti k vybíhání je vhodná i pro podzimní pěstování. Optimální velikost bulviček je 4-5 cm, mají velmi intenzivní tmavě červené zabarvení, vynikající vnitřní struktury.

Směs barev
Směs barev

TEKO je velmi raná odrůda pro jarní a podzimní pěstování i rychlení ve folnících. Bulvička jasně červené barvy má jemný, nitkovitý kořen a bílou dužninu. Vyniká odolností k vybíhání.

BLANKA je raná odrůda se sněhově bílou barvou bulviček. Je opravdovou sněhovou královnou s jemnou ředkvičkovou chutí. Odrůda je vhodná pro jarní výsevy do fóliovníků, pařenišť i přímo na pole. Uplatní se i při podzimním pěstování ve volné půdě. Vzhledem k atypické bílé barvě je velice vhodná k zatraktivnění zeleninových obloh.

V kolekci PALETA BAREV je zařazená SMĚS BAREV ŘEDKVIČEK vhodná pro polní pěstování. Osivo bílých, žlutých, fialových a červených ředkviček je v sáčku barevně rozlišeno. Barva semínka odpovídá barvě bulvičky, která ze semínka vyroste.

Peter Gajdoštin. Foto archiv SEMO Smržice

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny