SPOLUPRACUJEME
- SEMO a.s. Smržice
- VOšZa a SZaš Mělník
- AGRO CS
- Zahrada Čech - Lito...
- Český kutil.cz
- Doplnek.com
- Zelené údolí
- Svaz květinářů a flo..
- FotoVideo
Garden park Praha
Časopis Zahrádkář, mediálním partnerem unikátního parku pro zahradníky i zahrádkáře.
Sadovnická projekce
Čtenářům již od roku 2006 nabízíme aktualizovanou miniverzi
programu k projektování zahrady zdarma.
![]() |
![]() |
BŘEZEN v zelinářské zahradě
VÝSEVNÉ PÁSKY
Položení a zakrytí výsevného pásku trvá jen několik minut. Pozemek zrytý na podzim zkypříme jen na dvojnásobek výsevné hloubky - asi 2-3 cm, a povrch záhonu urovnáme.
Hranou prkna nebo kolíkem uděláme rýhu do které položíme pásek, zahrneme a plochou prkna přitlačíme. Důkladně zalejeme. Vodorozpustná páska rychle zmizí. Nemusíme jednotit a výsev je naprosto přesný. Karotku při pozdějším protrhávání využijeme do polévky. Na výsevné pásky je připravováno osivo karotky i pozdní mrkve, cibule, póru, a salátu. Vyrábějí se i různé kombinace, např. ředkvička + karotka, kde po sklizni ředkvičky již není třeba mrkev protrhávat. Některé kombinace mají ředkvičku jen jako značkovací plodinu. To je výhodné třeba u petržele, která dlouho vzchází. Novinkou jsou výsevné pásky, obsahující cibuli bílou v kombinaci se salátem na rychlení a dále trojkombinace cibule kuchyňské s ředkvičkou a salátem jarním. Také se prodává strojek, který zajistí položení, zakrytí i přitlačení výsevné pásky.
Tomáš Smetana. Snímek archiv autora
KERBLÍK NABÍZÍ VÝRAZNOU CHUŤ I VITAMÍN C
Stále ještě využíváme jako naťovou zeleninu především pažitku, kadeřavou petržel a postupně zdomácněla především zjara řeřicha. Snadné pěstování a bohatou zásobu natě nám poskytuje také kerblík (Anthriscus cerefolium subsp. sativa), který můžeme podle polohy vysévat v březnu až dubnu postupně až do září. Vyhovuje mu slunečná poloha i polostín. Nať sklízíme již pět týdnů po výsadbě a podzimní výsevy celkem dobře přezimují. List je jemný, bohatě zkadeřený, vzhledem nahradí kadeřavou petržel anebo další druhy. Chuť je mírně štiplavá, listy jsou výrazně aromatické. Používá se jak do masitých jídel, polévek, tak ke zvýraznění chuti těstovin a nejrůznějších pomazánek.
PÓREK NEJEN DO BRAMBORAČKY
Občas bývá trochu zmatku v odrůdách póru. Existují dva typy, tradiční mrazuvzdorný tzv. zimní pór a pór letní. Pór zimní je dlouhodobě zastoupen osvěd-čenou odrůdou Elefant, která rychle roste a dá se sklízet už na podzim i velmi dobře přezimuje. Letní pór je u nás nejčastěji zastoupen bulharskou odrůdou Starozagorski kamuš, je vyšší s delší konzumní částí a není dobře odolný proti mrazu, sklízí se především v létě a na podzim. Oba typy můžeme začít pěstovat v březnu přípravou sazenic případně přímým výsevem.
Ing. Miroslava Jandovská. Snímek archiv
Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny