právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 43
Zahrádkář a okrasné rostliny

KALANCHOE TROCHU JINAK

V minulém Zahrádkáři jsme podrobněji pojednali o Kalanchoe blossfeldiana. Již na začátku článku bylo uvedeno, že do rodu Kalanchoe byly zařazeny i dřívější samostatné rody Bryophyllum a Kitchingia. Druhy těchto současných sekcí rodu se odlišují od "typických kalanchoe" především převisajícími zvonkovitými květy. Zajímavým hybridem, který vznikl křížením K. miniata a K. porphyrocalyx je odrůda 'Wendy' a také některé novější odrůdy, u kterých se kombinuje vzpří mený habitus jednoho druhu s poměrně výrazně zbarvenými květy druhého poléhavého druhu. Ovšem jako většina druhů sekce Bryophyllum vyžadují i tyto odrůdy poměrně nízkou teplotu pro kvetení a nejsou tedy vhodné pro celoroční pěstování. V obchodech se objevují zpravidla koncem zimy a na jaře. Dalšími zajímavými rostlinami jsou kříženci K. gracilipes ze sekce Kitchingia a K. manginii. Odrůda 'Tessa' je atraktivní zejména v závěsných květináčích a miskách. Nepříliš výraznou barvu květů překonávají novější odrůdy, které však nejsou ještě tak široce rozšířené.

Milovníky sukulentních rostlin zaujme i celá řada dalších botanických druhů, které jsou okrasné především stavbou rostliny, zajímavým olistěním a v optimálních podmínkách i svými květy. Krásným druhem je K. farinacea, který však nikdy nedosáhl většího významu, protože množení je pomalé a kvetení nepravidelné. Na rozdíl od většiny druhů kalanchoe je dlouhodenní rostlinou, ale teploty nad 17 °C, které jsou u nás v létě nevyhnutelné, přitom zabraňují kvetení. Několik druhů se pěstuje pro jejich zajímavý vzrůst nebo olistění. I když se jim v moderních interiérech na světlém a teplém stanovišti výborně daří, květů se u nich sotva dočkáme. Patří k nim především K. beharensis s velkými ochlupenými listy, dorůstající v domovině výšky až 3 m, K. marmorata a K. rhombopilosa s červenohnědě skvrnitými listy a známá K. tomentosa s hustě plstnatými a na okrajích tmavohnědě skvrnitými listy.

Dobře známé a široce rozšířené jsou některé druhy ze sekce Bryophyllum, vytvářející na listech pupeny a malé rostlinky. Je to zvláštní jev, označovaný jako viviparie. Jejich habitus a ani převisající trubkovité květy však nejsou příliš atraktivní.

Ing. Rudolf Votruba. Foto autor, J. Votýpka a M. Antůšková

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny