právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 38 a 39
Zahrádkář a aranžování

VALENTÝNKOVI SLUŠÍ ČERVENÁ

Pomalu si zvykáme na svátek, který dříve v našem kalendáři nebyl. Svátek zamilovaných - sv. Valentýn (14.2.) se těší největší oblibě v Anglii a Americe. Pronikl i do většiny evropských zemí a jeho obliba stoupá každým rokem i u nás. A proč také ne. Je to hezká příležitost udělat radost tomu, koho máme rádi. Poslat malé přáníčko nebo darovat hezkou kytičku.

Právě k této příležitosti uspořádala Holandská květinářská kancelář seminář věnovaný aranžování květin pro tuto příležitost. Své aranžérské umění zde předvedla Růžena Bubeníčková z pražského BJ květinového studia. Pro vaši inspiraci přinášíme následující snímky.

jas Foto J. Ptáček

K obrázkům:
1. Mohutnější paralelní vazba z exotických rostlin je prý určena spíše pro muže.
2. Aranžmá je umístěno v květináči, který je zakryt ozdobným papírem. Uvnitř je aranžovací hmota oasis (zelený!). Květ růže a květy tulipánů jsou doplněny stočenými listy tulipánu a další zelení. Jako poslední se přidávají skeletované listy. Ty lze koupit nebo si je připravíme sami. Návod jsme přinesli v jednom z minulých čísel Zahrádkáře.
3. Růže nemusí být vždy doplněna snítkou asparagusu. Zde je doplněna červenými špejlemi zakončenými perličkou, plody třezalky (Hypericum) a srdíčky. Aranžmá doplňuje speciální aranžovací šňůrka. Při nákupu růžiček dávejme přednost květu mírně nakvetlému před uzavřeným poupětem. Růže nesmí být naměklá pod hlavičkou!

 

CHALUPÁŘSKÁ KYTICE

Při nedělní procházce si jistě povšimnete velkého množství trav a větviček. My jsme nasbírali rákosí, větvičky olše (může být bříza nebo jakékoliv suché větvičky).

Budeme ještě potřebovat sušený řebříček (popř. suchou třezalku apod.). Pro oživení barev jsme zvolili červenou glixii (prodává se v květinářstvích se sušinami), ale můžeme nahradit i šípkem nebo čímkoliv červeným. Dále zakoupíme sisalový provaz (stačí i obyčejný přírodní motouz), asi 2 kg jablek, které nakrájíme na plátky a usušíme, nějakou starou hliněnou vázu (v našem případě postačil i palmový květináč). K práci budeme potřebovat zahradnické a obyčejné nůžky.

Nejprve si vyrobíme z odkvetlého rákosí dva svazky, které celé omotáme sisalem, utáhneme a potom na dvou místech nalomíme. Stejným způsobem omotáme listy trav (v našem případě listy rákosí) a vytvoříme z nich smyčku. Uprostřed ji svážeme provazem, jehož konce necháme asi 20 cm dlouhé. Usušené plátky jablek navlékneme na provaz, vznikne nám dlouhý "had".

Do levé ruky uchopíme větvičky, které svážeme. Provaz nestříháme, protože podle své fantazie přivazujeme další rostlinný materiál: listy rákosí, glixii, řebříček... Dva nalomené svazky rákosí přivážeme na levou stranu a vše pořádně utáhneme a zauzlujeme.

Tuto napůl uvázanou kytici položíme na stůl a dolů k ní přivážeme smyčku omotanou sisalem. Potom uchopíme do levé ruky kytici, k ní přivážeme jeden konec jablečného hada, jímž celý úvazek zakryjeme, a druhý konec nám visí dolů. Toto celé převážeme zbytkem provazu tak, až se zpevní (cikcak). Utáhneme, uložíme do vázy.

Jolana Kosinová a Pavel Hruška.
Foto archív fy JOPA Hradec Králové

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny