právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - únor 2000 (ročník XXXII) str. 35
Pěstujeme sukulenty II.

I KAKTUSY JSOU SUKULENTY

Ano, je to správně. Jsou nejznámějšími a nejpopulárnějšími zástupci velké skupiny sukulentů. Často mluvíme o kaktusech a ostatních sukulentech. Zatímco ostatní sukulenty rostou v suchých oblastech celého světa, kaktusy najdeme jen na americkém kontinentu. S jedinou výjimkou, kterou je zástupce rodu Rhipsalis, který se zatoulal do Afriky a na Madagaskar. Rozmanitost tvarů je u kaktusů veliká. Od plochých článků opuncií, přes kulovité stonky velké jen 1 cm nebo také 1 m, po mohutné kandelábry vysoké i 20 m. Mezi kaktusy najdeme epifyty rostoucí v tropických pralesích. Od beztrnných rostlin až po exempláře s více než 20 cm dlouhými trny. Od druhů s kvítky miniaturními a filigránsky jemnými až po opravdovou impozantnost 35 cm velkých květů. To vše proto, že kaktusy rostou od nížin po hranici věčného sněhu, od vyprahlých pustin, jakou je poušť Atacama, po srážkami bohaté území Gran Chaca. Snad žádná skupina sukulentů neroste v tak rozdílných podmínkách a na tak velkém území. Tomu odpovídají rozdílné nároky na pěstování.

Nicméně jedno mají všechny kaktusy společné. To je zimní odpočinek v naprostém suchu. Jen požadované teploty se liší. Vysokohorské jihoamerické rody Lobivia, Rebutia, Sulkorebutia a další, vyžadují teploty kolem 5 °C. Stejné požadavky mají i vzácné a choulostivé rody, rostoucí na jihozápadě USA (Echinomastus, Sclerocactus, Echinocereus). Některé druhy těchto rodů jsou i mrazuvzdorné, tzn. že přežijí i v nevytápěných sklenících. Nesmí však dostat ani kapku vody. Zimovzdorné opuncie ze středozápadu USA nepotřebují žádný kryt před deštěm a v propustné skalce zimu bezpečně přežijí.

Kaktusy, pocházející z Brazílie, musíme hýčkat při teplotách kolem 20 °C. Jsou to hlavně rody Melocactus, Discocactus a některé další, které jsou určeny hlavně zkušeným pěstitelům. Všechny ostatní rody se spokojí s teplotou, kolísající kolem 10 °C. Proto je dobré vědět, odkud pochází kaktus, který jste si vyhlídli v obchodě nebo na výstavě. Jen tak se vyvarujete zklamání z neúspěchu.

V době vegetace dopřejeme našim kaktusům dostatek slunce a světla. Horské kaktusy mají rády i čerstvý vzduch, proto v pařeništi dobře neporostou. To bude svědčit druhům z teplých nížin.

Pro vážné zájemce o pěstování kaktusů mohu doporučit buď koupi odborné literatury, nebo členství v některém kaktusářském spolku, kterých je v republice asi stovka.

Jaroslav Ullmann, snímky autor

 

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny