právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

ZAHRÁDKÁŘ - leden 2000 - strana 36 a 37 Zahrádkář a sadovnictví

ZAHRADNÍ OSVĚTLENÍ

historická lampa
U větších sídel jsou velmi oblíbené svítilny ve stylu historických kousků. Někteří výrobci je dodávají v perfektní povrchové úpravě s patinou.

Večerní posezení na terase nebo odpočívadle v zahradě je možné je možné zpříjemnit zahradním osvětlením. doplňkové osvětleni zajímavých partii nás obohacuje o nové pohledy a scenerie, neboť plasticita proporci hmoty zeleně a ostatních prvků je jiná přl večerním osvětlení než za denního světla.

Zahradní osvětlení není žádnou módní novinkou - lampy nejrůznějších konstrukcí i podob byly důležitou součástí zahrad zejména ve východní Asii - ve staré Číně a Japonsku, ale také v Evropě, zejména v období rozkvětu Říma. Dnes se díváme na osvětlení zahrady daleko více z praktického hlediska, ačkoli neopomíjíme jeho estetický a výtvarný význam.

světla s čidlem
Pro bezpečí obyvatel domu je důležité, aby poznali příchozí osoby dříve, než otevřou dveře.

Funkční význam pro pocit bezpečí mají svítidla situovaná při vstupech do domů a vjezdů do garáží. Světlo musí dostatečně celý prostor osvítit. Tomuto účelu dobře slouží stabilně instalované závěsné či stojící lampy. Oblíbené jsou kované železné lampy ve stylu, který je pouhým opakováním některého motivu použitého u železa v zahradě nebo na domu. Pro odpočívadla, a terasy můžeme použít vedle stabilních závěsných či stojících svítidel i přenosné typy. Pro kout vyhrazený stolování nebo četbě jsou vhodná svítidla závěsná ve stylu použitého nábytku. K dřevěnému nábytku použijeme lampy, jejichž nosné části jsou zhotoveny rovněž ze dřeva, k nábytku z proutí nebo rákosu se hodí lampy s proutěnými nebo rákosovými motivy. Jejich účelem není jenom prostor dokonale osvětlovat, ale vytvářet i intimní prostor vyhrazený k odpočinku.

světla s čidlem
Pohyby osob kolem garáže hlídají čidla.

Pro zahradní partie použijeme jiný typ svítidel než pro oddechová zákoutí. Účelem svítidel v zahradě je osvětlovat keře a květiny, čímž navozují atmosféru neobyčejnosti a zvyšují vizuální efekt nasvícených partií prostoru.

Moderní nástěnné světlo
Moderní nástěnné světlo plnící zejména funkci bezpečnostní, slouží pro osvětlení chodníku kolem domu.

Vedle základního rozdělení svítidel na stabilní a přenosné, závěsné a stojící rozdělujeme lampy podle toho, kam je usměrňován kužel vyzařovaného světla. Lampami vrhajícími světlo v určitém úhlu rozptylu směrem dolů osvětlujeme květinové záhony, líbivé partie skalek, vodní nádrže s květinami. Lampy jsou zpravidla na stojanech ve výšce asi 90 - 100 cm nad osvětlovanými předměty. Svítidla lamp mají různý tvar a mohou být provedeny z různého, shora neprůhledného materiálu. Při výběru vhodného typu lampy nezapomeňme, že vrchní části stínítek by neměly svým tvarem a barvou ve dne působit rušivě.

Nízkonapěťové světla
Nízkonapěťové, povětšinou přenosné lampy nejrůznějšího tvaru a provedení jsou velmi vhodné na zahradu u chaty či chalupy, kdy je instalujeme například na víkend či dovolenou. Pro dobu nepřítomnosti je opět rychle uklidíme.
Nízkonapěťové světla
Jsou vhodná opravdu jen pro malá, spíše náladová nasvětlení, neboť jejich výkony se pohybují zhruba do 11 wattů. Na nasvětlení větších celků je zapotřebí zakoupit výkonnější, byť úsporné, zdroje.

Lampy kulovitého tvaru s průhlednými stínidly, které světlo rozptylují do všech stran, se používají k osvětlení spodních partií okrasných stromů. Stávají se vhodným výtvarným doplňkem zahradních partií s vodními motivy, a to nejenom když svítí, ale i během dne. Tento typ svítidel můžeme použít i pro vstupní partie před domem.

Třetím typem jsou lampy pro osvětlení detailů, které mají světelné paprsky usměrněny do úzkého kužele. Kloubové uchycení tělesa lampy na stojanu umožňuje zaměřit světlo na zajímavé detaily výtvarné, stavební, ale i neobyčejné uspořádání zahradních scenerií.

lampa s pergolou
Velká zahradní lampa osvětluje rozlehlejší prostor pod konstrukcí pergoly

Zatímco předchozí dva typy se při určitých úpravách mohou použít prakticky ve všech velikostních typech zahrady, svítidla reflektorová jsou nejvhodnější pro zahrady větší, kde nasměrováním kužele světla na vzdálenější partie zvýšíme plasticitu prostoru a opticky zahradu ještě zvětšíme. Lampy jsou nastavitelné všemi směry a při výšce 40 cm nad zemí je velice snadné jejich ukrytí před pohledy z jiných částí zahrady.

Kromě klasického osvětlení je možné i osvětlení přímo ve vodě. Zde již nelze hovořit o využití svítidel dekorativních, protože osvětlení ve vodě musí respektovat složitost podmínek, ve kterých je svítidlo umístěno. Je totiž třeba řešit izolaci proti vodě a zajistit odolnost skla, které je z jedné strany zahříváno od světelného zdroje (žárovky), z druhé strany ochlazováno vodou.

Kamenná lampa
Kamenná lampa patří mezi charakteristické prvky každé pořádné japonské zahrady

Technické řešení je náročnější a proto i bezpečnostní normy výrazně přísnější. Ve spojení s elektroinstalací je třeba velmi důrazně upozornit, že řešení tohoto typu osvětlení je třeba svěřit zcela jednoznačně odborníkovi, neboť při nesprávném použití zde hrozí mimořádné nebezpečí ohrožení života a zdraví!

Svítidlo ve tvaru sloupku
Svítidlo ve tvaru sloupku.

Jako doplněk v rozvodech zahradního osvětlení lze využít i senzorů, které spínají osvětlovací tělesa buď s poklesem celkového osvětlení, například při soumraku, nebo při zjištění pohybu ve sledovaném prostoru. Nastavením citlivosti na světlo, pohyb a dobu svícení lze z estetického osvětlení vytvořit důležitý bezpečnostní prvek, který sice ne každého vetřelce odstraší, ale majitele či nezúčastněné osoby alespoň upozorní na možné nebezpečí. Vhodně umístěné senzory mohou rozsvítit lampy u cesty při příjezdu automobilu či při příchodu návštěvy. Ale pozor! Zbytečně přehnaným množstvím senzorů (například na každé lampě) nejen prodražíte instalaci, ale můžete ohrozit i správnou funkci celého kompletu. Jinak senzory nabízené v síti prodejců dnes umožňují spínat libovolné spotřebiče o celkovém odběru až 1200 wattů, takže klidně lze spustit například fontánu či vodopád.

nazev
Příklad použití venkovních svítidel ve spojení se snímači pohybu. Při vstupu osoby na pozemek (1) nebo při odchodu z domu (2) se rozsvítí světlo v zahradních svítidlech. U domovních dveří (3) se příchozí osobě zapne osvětlení po stranách dveří. Zjištění pohybu u garáže (4) je příčinou rozsvícení světel nad garáží. Je-li zjištěn pohyb na boční straně domu (5), rozsvítí se halogenový reflektor. Moderní nástěnné světlo plnící zejména funkci bezpečnostní, slouží pro osvětlení chodníku kolem domu.

Při instalaci osvětlení je nutné dodržet všechny platné předpisy a normy pro práci s elektrickými spotřebiči. Přívody ke stabilním svítidlům vedeme kabely uloženými v zemi v dostatečné hloubce, aby nemohlo například při obdělávání pozemku dojít k poškození kabelu. Rýhu vyhloubíme dostatečně hlubokou alespoň 50 cm. Kabel ukládáme na písek a kryjeme buď cihlami, střešními taškami nebo podobným materiálem. Vlastní zapojení a vyzkoušení celého elektrického rozvodu ponecháme odborníkovi!

 

Závěrem přinášíme několik rad, jak si počínat při výběru vhodného osvětlení pro zahradu:

  • Přednostní zásadou při instalaci zahradního osvětlení je bezpečnost osob.
  • Před nákupem svítidel si ujasněte koncepci zahrady, spočítejte množství lamp, zvažte konstrukční a tvarové typy, změřte délku vedení a určete počet zásuvek.
  • Před nákupem zboží se informujte na podmínky dodávky, zjištěné údaje (například záruční podmínky) ověřte telefonicky modelovou praktickou situací (požadujte například náhradní díl - plastový nebo skleněný kryt).
  • Všimněte si záruční doby - někteří výrobci poskytují i tříletou záruku - to je důležité, protože povětrnostní podmínky působí velmi agresivně. Půlroční záruka ze zákona je dostačující na svítidlech do interiéru nebo do málo exponovaných míst venku.
  • Důvěru zákazníka by mělo rovněž získat balení výrobku s návodem v češtině.
  • Pečlivě zvažte výběr materiálu. Mezi skleněnými či plastovými kryty se rozhodujte podle exponovanosti místa a finanční dostupnosti. Nezapomínejte na možnost poškození vandaly či nenechavci.
  • S bodem předchozím souvisí dostupnost náhradních dílů - dojde-li k poškození, měly by být vždy k dispozici (alespoň na objednávku).
  • Povrchová úprava svítidel je též velmi důležitá. Kyselé deště a působení atmosférických podmínek mohou životnost zařízení ovlivnit. Nesmí dojít k poškození ochranných vrstev - proto špičkoví výrobci dbají i na takové detaily, jako jsou způsoby krytí šroubů. Většinou se montují zespodu, aby nemohlo dojít k zatékání nebo poškrábání ochranné barvy při manipulaci se šroubovákem.
  • Každé svítidlo by mělo mít na sobě štítek s uvedením typu krytí a maximální povolenou zátěží. Například do 60 W objímky není dobré dávat zdroj s výkonem větším - mohlo by dojít k poškození svítidla, v extrémním případě i kabelů.
  • Prohlédněte detaily povrchu a preciznost provedení svítidla.

Petr Velfel (Připraveno ve spolupráci s firmou MASSIVE SVÍTIDLA.)

< předchozí - přejít na - následující >
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny