SPOLUPRACUJEME
- SEMO a.s. Smržice
- VOšZa a SZaš Mělník
- AGRO CS
- Zahrada Čech - Lito...
- Český kutil.cz
- Doplnek.com
- Zelené údolí
- Svaz květinářů a flo..
- FotoVideo
Garden park Praha
Časopis Zahrádkář, mediálním partnerem unikátního parku pro zahradníky i zahrádkáře.
Sadovnická projekce
Čtenářům již od roku 2006 nabízíme aktualizovanou miniverzi
programu k projektování zahrady zdarma.
![]() |
![]() |
HRUŠNĚ
GROSDEMANGE
Původ: Odrůda vznikla ve Francii v prvním desetiletí dvacátého století. U nás se šířila ze školek v Čisté u Rakovníka a odtud nesprávný název Čistecká banánová.
Vlastnosti stromu: Růst stromů je středně silný. Tvoří vzpřímené, později mírně rozložené řidší koruny. Dobře obrůstá delším plodonosným obrostem. Patří k raně kvetoucím odrůdám, jako jsou např. Pařížanka, Dita, Alfa, Laura.
Vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké až větší. Tvar mají hruškovitý, lahvicovitě protáhlý, nejširší v poslední třetině plodu. Slupka je zelená, při dozrávání žloutne a na osluněné straně vystoupí načervenalé žíhané líčko. Povrch je hladký, lesklý, s výraznými lenticelami a občasnou rozptýlenou rzivostí. Dužnina je bělavá, v konzumní zralosti má jemnou máslovitou konzistenci a sladkou chuť.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Nástup plodnosti je brzký, plodnost je pravidelná a velmi dobrá.
Odolnost: V teplých hrušňových polohách strupovitostí netrpí. Ve vlhčích nevhodných polohách se strupovitost může mírně projevit. Odolnost k mrazovému poškození se jeví jako dobrá.
Doba zrání: Sklízí se kolem poloviny října, někdy dříve, zvláště v teplém podzimu, poněvadž je velmi náchylná k hromadnému propadnutí plodů. Konzumně dozrává koncem prosince až v lednu. V přirozeném chladném skladu vydrží do února.
Tvar a podnož: V intenzivních výsadbách lze pěstovat ve tvarech zákrsků, volných palmet i vřeten. Jako podnož se osvědčila kdouloň, na které dobře roste. Pro vyšší kmenné tvary je vhodný hrušňový semenáč.
Celkové zhodnocení: Grosdemange je zimní, velmi trvanlivou odrůdou. Z pěstitelského hlediska vyniká její velká úrodnost a tvarově vhodný růst stromů. Dobré kvality plodů v dužnině se však dosahuje ve výživných půdách a teplých polohách. Chladné a drsnější polohy jsou pro tuto odrůdu nevhodné. Plody zde žádoucí kvality nedosahují.
NELA
Původ: Odrůda byla vyšlechtěna na šlechtitelské stanici Těchobuzice. Vznikla křížením odrůd Lucasova x Nelisova.
Vlastnosti stromu: Růst stromu je středně silný. Vytváří rozvolněné, mírně rozevláté koruny typu Nelisové. Větve středně obrůstají plodonosným obrostem. Kvete středně pozdně se skupinou odrůd, např. Clappova, Williamsova, Amfora, Jana, Decora.
Vlastnosti plodu: Plody jsou středně velké, mají široce konický tvar s výrazně krátkou vertikální osou. Slupka je žlutá, má hladký suchý povrch, někdy s náznakem bronzového mramorování. Dužnina je krémově nažloutlá, při dozrání do správné konzumní zralosti má jemnou máslovitou, značně šťavnatou konzistenci. Chuť je medově sladká, velmi dobrá.
Hospodářské vlastnosti
Plodnost: Nástup do plodnosti je střední, plodí velmi dobře a pravidelně.
Odolnost: Odrůda je značně odolná k houbovým chorobám i proti zimním mrazům.
Doba zrání: Sklízí se začátkem až v polovině října. Konzumně dozrává koncem ledna. V přirozeném chladném skladu vydrží celé zimní období.
Tvar a podnož: Vzhledem k charakteru vyhovuje této odrůdě spíše volný tvar zákrsku nebo čtvrtkmenu. Jako podnož pro tyto tvary je možné využít kdouloň s mezištěpováním. Rovněž při přímém štěpování má dobrý vyrovnaný růst. Pro vyšší kmenné tvary je vhodný hrušňový semenáč.
Celkové zhodnocení: Nela je pozdně zimní odrůda, která se vyznačuje velmi dobrou uchovatelností plodů v přirozeném chladném skladu. Odrůda má význam především samozásobitelský, poněvadž plody jsou poněkud méně vyrovnané, ale dosahuje mezi zimními odrůdami výbornou kvalitu dužniny. Z hlediska pěstitelského má velký význam též značná odolnost ke strupovitostí a tím možnost pěstování ve vyšších vlhčích polohách.
Ing. Jiří Bouma. Snímky M. Richter a J. Sus
Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny