SPOLUPRACUJEME
- SEMO a.s. Smržice
- VOšZa a SZaš Mělník
- AGRO CS
- Zahrada Čech - Lito...
- Český kutil.cz
- Doplnek.com
- Zelené údolí
- Svaz květinářů a flo..
- FotoVideo
Garden park Praha
Časopis Zahrádkář, mediálním partnerem unikátního parku pro zahradníky i zahrádkáře.
Sadovnická projekce
Čtenářům již od roku 2006 nabízíme aktualizovanou miniverzi
programu k projektování zahrady zdarma.
![]() |
![]() |
LEDEN
ochrana rostlin
![]() |
Takto okousaný stromek již nic nezachrání |
![]() |
Takovéto plody v žádném případě nesmějí zůstat na stromech |
V posledních letech se stále častěji setkáváme s problémy, které způsobují moniliové hniloby ovoce. Jsou jimi napadány nejen jablka a hrušky, ale i meruňky, broskve, švestky, třešně, višně a dokonce i lískové ořechy. Původci těchto hnilob přezimují v mumifikovaných plodech a zejména u meruněk a višní i na napadených větvičkách. Protože na jaře se choroba šíří z těchto zdrojů do svého okolí, je třeba nejen důkladně a včas posbírat a vhodným způsobem likvidovat spadlé shnilé plody, ale zejména ze stromů odstranit mumifikované plody, které zde pevně drží na větvích.
![]() |
Vajíčka bourovce prsténčivého |
Některé hmyzí škůdce, se kterými máme značné problémy v průběhu vegetačního období, je možné poměrně jednoduše a nechemicky (mechanicky) likvidovat již v zimním období. Proto se vždy vyplatí část pěkného zimního počasí věnovat důkladné prohlídce všech ovocných stromů a keřů a likvidovat na nich zámotky bekyně zlatořitné, popř. i běláska ovocného, spirálovité skupiny vajíček bourovce prsténčivého a skupiny vajíček bekyně velkohlavé, hálky bejlomorky ostružiníkové, žlabatky ostružiníkové (obě nejen na ostružiníku, ale zejména na maliníku) a u růží pak hálky žlabatky růžové.
![]() |
Hálka vlnovníka rybízového |
V teplejších oblastech se již koncem ledna začínají nalévat pupeny rybízu černého a pozorný zahrádkář má proto možnost již rozpoznat, zda jeho keře nejsou napadeny velmi nebezpečným vlnovníkem rybízovým, který nejen škodí tím, že ničí pupeny, ale i tím, že přenáší virový zvrat rybízu. V každém kulovitě zduřelém pupenu, který se nikdy nerozvine, ale zhnědne a odumře, je až několik tisíc velmi drobných (0,2 mm dlouhých) roztočů, kteří při prvním pěkném jarním počasí (při teplotě nad 13 °C) opouští hálky a aktivně, ale i pomocí vzdušných proudů se stěhují nejen na další větve, ale i na doposud zdravé keře. Protože chemická ochrana je většinou velmi málo účinná, je nutné hálkovité pupeny velmi brzy odstranit. Většinou se doporučuje odlamovat a pálit jednotlivé zduřelé pupeny, vhodnější však je odstřihnout celé větvičky, na kterých se hálky vyskytují.
Jaroslav Rod, snímky autor
Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny