právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

ZAHRÁDKÁŘ - leden 2000 - strana 7 Zahrádkář a okrasné rostliny

ANANAS DEKORATIVNÍ ROSTLINA

Ananas je víceletou bylinou, pocházející z jihoamerických tropů (Brazílie, Paraguay). Za dobu své existence se stala snad nejrozšířenější bromélií, která se nyní pěstuje nejen v zemích Jižní Ameriky, ale i v dalších, evropských i asijských zemích subtropického a tropického pásma. V našich podmínkách ananas známe pouze jako chutný plod, který dostaneme v surovém stavu na našich tržnicích nebo jako kompot, který o vánocích provoní naše byty.

Ananas je také velmi dekorativní rostlinou, která zkrášlí naše byty a lodžie. Víceletá rostlina dorůstá výšky až jeden metr a na první pohled upoutá svými zbarvenými listy. Nejvíce známý druh Ananas comosus je u nás k dostání ve dvou kultivarech. A. comosus cv. Porteanus a cv. Variegatus. Rozdíl mezi uvedenými kultivary je v počtu žlutých pruhů na jednotlivých listech. Prvně jmenovaný má jeden žlutý pruh ve středu listu a druhý dva žluté pruhy po okrajích listů. Tato velmi dekorativní rostlina je však méně vhodná pro rodiče s malými dětmi anebo majitele menších bytů. Řídce otrněné okraje listů dovedou nepříjemně poranit pokožku.

Odměnou pro každého pěstitele rostlin je květ a následně plod. Nejinak tomu je u ananasu. Zde vyrůstá ze středu mečovitých listů silná lodyha, která nese poměrně velké květenství. Květenství připomíná tvar klasu a nese více než sto oboupohlavních květů. Po jejich odkvětu se začínají vyvíjet drobné plody, které následně srůstají v jediný plod. Ten může vážit až 4 kg. Vše záleží na kvalitě a výživnosti substrátu. Pěstební substrát by měl umožnit rychlé vyschnutí po zálivce. Důvodem je náchylnost kořenového systému ke hnilobě. Ideálním řešením pro pěstování ananasu je občasné rosení rostliny, teplota neklesající pod 15 °C a dostatečná vlhkost vzduchu. Četností zálivky lze poměrně snadno docílit květu a následně plodu.

Z historických pramenů víme, že již v devatenáctém století pěstitelé zpozorovali, že pálením dřeva v blízkosti ananasů se tyto rostliny lépe donutí a uspíší k tvorbě květu. Dnes již víme, že uvolňovaný acetylén kladně působí na tvorbu květu nejen u ananasu, ale i u ostatních bromélií.

Plody a šťáva z této bezesporu zajímavé rostliny se i dnes používají jako přísady do léků. Látka, kterou plody obsahují, se jmenuje "bromelain" a kladně působí na náš zažívací trakt. Léky proti střevním potížím, žaludečním vředům a nakonec i proslulé tablety na hubnutí využívají schopnosti ananasu. Dužina, která představuje většinu hmotnosti plodu, obsahuje provitamín A, vitamín B1, C, vlákninu a další potřebné prvky pro náš život.

Množení ananasu je nejjednodušším vegetativním způsobem, t.j. zakořeněním postranních odnoží (rozet). Další možností, jak namnožit ananas, je množení prostřednictvím odříznutých rozet z plodů. Nevýhodou v našich podmínkách zůstává, že sklizeň plodů probíhá asi 3-4 týdny před úplnou zralostí a následná chemická úprava plodu také nepřispěje k bezproblémovému množení. Každou seříznutou rozetu pro vegetativní způsob množení necháme ještě před vsazením do dobře propustného substrátu asi dva dny zaschnout. Vytvoří se tak povlak na řezu rostliny a po několika dnech se lépe začínají vytvářet tzv. čekací kořínky. Pro urychlení a bezpečnější způsob množení můžeme použít i práškový stimulátor (např. AS 1), který je běžně k dostání. Po dvou dnech rozetu vsadíme do květináče odpovídajícího průměru a pouze mlžíme. Po asi 10-15 dnech můžeme rozetu mírně zalít. Pokud vše půjde bez větších problémů, můžeme se za 12 - 18 měsíců dočkat prvních plodů. V případě našeho neúspěchu je zde další možnost. Odborné firmy na náš trh doslova chrlí malé semenáčky rostlin, takže svůj první ananas si můžeme vypěstovat i tímto způsobem.

Slavomír Růta. Foto autor

< předchozí - přejít na - následující >
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny