právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

ZAHRÁDKÁŘ - leden 2000 - strana 6 Kalendárium Zahrádkáře

LEDEN v okrasné zahradě

  • Kontrolujeme zdravotní stav uložených hlíz.
  • Doma hnojíme jen ty pokojové rostliny, které kvetou v zimě, ostatním dopřejeme dobu klidu a respektujeme přirozený rytmus rostliny. Zaléváme podle teploty v místnosti.
  • V prostředí vytápěném s nízkou vzdušnou vlhkostí umístíme např. na parapet mezi rostliny misku s vodou.
  • Pozor na studená a netěsnící okna a prochladlé parapety, zničily již nejednu květinu. Také přímo nevětráme na rostliny a hlídáme, abychom nepoužili na zálivku ledovou vodu, někdy nám nateče přímo z kohoutku.
  • Do skleníku můžeme již začít vysévat begonie a petúnie.
  • Pozvolna necháme narašit hlíznaté begonie.
  • Chceme-li obnovit sortiment muškátů a máme-li skleník, je vhodná doba na nákup řízků u specializovaných pěstitelů.
  • Do teplého skleníku vyséváme semena muškátů, teplotu udržujeme na 21 až 24 °C, přepichujeme muškáty z pozdních podzimních a prosincových výsevů, koncem měsíce vyséváme do truhlíků netýkavku, také musíme zajistit teplotu aspoň 20 °C.
  • Při nedostatku venkovních srážek a za vyšších teplot zalijeme záhony především s azalkami, rododendrony a také výsadby v nádobách. Nezapomeneme ani na jehličnany. Pamatujme, že většinou více rostlin uschne než zmrzne.
  • Kontrolujeme ochranné kryty z chvojí a dalších materiálů, zde zase neškodí jen mráz, ale také mlsný havran rád vyloupne z půdy cibulku a uštípne kus dvouletky. Pod kryty rády řádí myši a nepozorovány hodují.
  • Tradiční okrasou zimních dnů jsou azalky. Tvoří-li nové výhony a ještě plně nerozkvétají, výhony uštípneme.
  • Kvetoucím azalkám a bramboříkům dopřejeme aspoň v noci nižší teploty pod 15 °C.
  • Kvetoucí kamélie a vánoční kaktus neotáčíme ani nepřenášíme, ztrácejí poupata.
  • Přihnojíme vánoční hvězdu, bude většinou ještě stále krásná. Chceme-li zkusit přes všechna zamítavá sdělení její další pěstování, po opadu barevných listenů ji zkrátíme asi na 15 cm, odneseme do chladna a silně omezíme zálivku.
  • Přemístíme-li začátkem ledna Columneu na 6 týdnů do chladna, teplota může být nižší než 15 °C, odmění nás bohatým květenstvím.
  • V mrazivých dnech raději nekupujeme hrnkové květiny.
  • Přenášíme-li květiny, musí být velmi dobře zabaleny, balíme je do několika vrstev papíru, celofán neposkytuje žádnou tepelnou ochranu. V místnosti pak zajistíme pozvolný přechod teplot k teplotě pokojové, aby se neporušila křehká pletiva v rostlině.

Rychlení cibulovin

Z venkovního záhonu, pařeniště či nevy-tápěného skleníku přineseme nádoby s cibulovinami, které jsme vysadili na podzim. Rostliny potřebují klidové chladné období 8 až 11 týdnů pro zakořenění. Narcisy, hyacinty a tulipány dáme do prostoru s teplotou kolem 9 °C a postupně je zvykáme na světlo, pozor na ostré slunce. Pro krokusy stačí teplota 5 až 6 °C. Když jsou dostatečně vyvinuté pupeny a vyrůstají z cibule, teplotu zvýšíme na pokojovou, kolem 21 °C, u drobných cibulovin (sněženka, talovín, krokus) by neměla teplota překročit 15 °C. Při vyšší teplotě se vyvíjí pouze listy. Substrát udržujeme stále průměrně vlhký, zálivku zvyšujeme úměrně s teplotou. Zajistíme dostatečné proudění vzduchu, pravidelně větráme.

Pokud jsme na podzim na cibuloviny zapomněli, je nejjednodušší rychlit již koupené tzv. preparované cibule, nejčastěji hyacinty ve sklenici anebo tulipány a krokusy v ozdobných miskách. Můžeme také při dílčím oteplení vyhrabat rašící rostliny na zahradě a opatrně přesadit do nádob. Cibule a hlízky dáváme hustě, nesmí se však dotýkat. Zejména drobné cibuloviny v takovéto skupině vyniknou. Povrch nádob můžeme např. posypat drobnou kamennou drtí, doplnit mechem nebo vlákny tillandsie.

Chceme-li vyzkoušet vlastní dovednost a spokojíme-li se s květy na začátku jara, postupujeme při rychlení takto: připravíme si lehčí provlhčený substrát, např. 2/3 běžné zeminy a 1/3 písku a nádobu naplníme do první čtvrtiny. Rozložíme cibule tak, aby se nedotýkaly. Doplníme další substrát, vrcholky cibulí necháme jen nepatrně vyčnívat nad povrch. Nádobu uložíme na chladné a temné místo, u hyacintů ještě přiklopíme čepičkou z papíru. Teplotu udržujeme 5 až 9 °C. Substrát musí být stále mírně vlhký. Cibule zakoření a kvetoucí výhony se začnou vytvářet dříve než listy. Předčasné přenesení cibulovin do teplé místnosti urychlí vývoj listů na úkor květů. Narcisy dáme na světlo hned po narašení výhonů nad substrát, můžeme je umístit i na prosluněné místo.

Ing. Miroslava Jandovská. Foto J. Votýpka

< předchozí - přejít na - následující >
Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny