právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

V zájmu snížení možnosti šíření COVID-19 preferujeme objednání, reklamace nebo zrušení předplatného časopisu telefonicky nebo e-mailem. Návštěvy prosím omezte na nezbytné případy. Děkujem za pochopení.

Jak vybrat sněhovou frézu?

Pokud si chcete zjednodušit a urychlit odhazování sněhu, můžete využít sněhovou frézu. Odklidí za vás sníh a očistí od něj potřebné plochy. Jaké jsou vlastně druhy sněhových fréz? Která je pro vás ta nejvhodnější?

Nejdříve bychom se měli rozhodnout, zda využijeme frézu jednostupňovou, nebo dvoustupňovou. Povězme si o nich více...

Jednostupňové frézy

Jednostupňové frézy jsou menší a lehčí, a tak se s nimi lépe manévruje. Co se týče síly, hodí se k odklízení menšího množství pouze čerstvého neztuhlého sněhu. Vyrábí se většinou v elektrickém nebo akumulátorovém provedení.

Hecht

Jediný stupeň frézy je zpravidla tvořen dvojicí rotujících lopa­tek, které sníh naberou a odhodí požadovaným směrem. Směr odhození lze podle typu frézy nastavit buď otočným ko­mínem, nebo soustavou lamel.

Jednostupňové frézy jsou vhodné pro zpevněné povrchy - například chodníky, terasy a zpevněné příjezdové cesty s nižší sněhovou pokrývkou či asfalt nebo zámkovou dlažbu. K těmto typům povrchů bývají šetrné a dokáží je uklidit dočista. Výborně se hodí k uklízení sněhu v omezenějších prostorech, jako jsou malé chodníky či cestičky. Tento typ fréz je určen spíše k rodinným domkům nebo třeba údržbě stání pro vaše auto. Neodhazují sníh příliš daleko, moc se tedy nehodí pro úklid velkých ploch - odhozený sníh byste totiž museli opakovaně přehazovat.

Dvoustupňové frézy (aneb pojďme o level výš)

Hecht

Plánujete-li pracovat v nároč­nějších sněžných podmínkách, doporučujeme vám dvou­stup­ňovou frézu. Jde o složitější zařízení než jednostupňová a je účinnější, efektivnější a rychlejší - pro velké plochy. Dvoustupňové frézy jsou obvykle dražší než ty jednostupňové. Zpravidla mají čtyřdobý spalovací motor.
Dvoustupňové frézy jsou určeny prakticky pro jakýkoli typ sněhu. V prvním stupni frézy je sníh šnekovým nožem rozdrcen a přesunut k druhému stupni, kde je vyhozen vysokou rychlostí komínem ven. Dvoustupňové frézy si dobře poradí i v ná­ročnějších podmínkách - při odklízení sněhu ztuhlého, ušlapaného, uježděného nebo namrzlého.

Dvoustupňová fréza je ideální volbou k odklízení příjezdových cest, parkovacích míst, širokých chodníků apod. I proto má velkou odhozovou vzdálenost sněhu - nejčastěji deset i více metrů - sníh pak nemusíte při práci na velkých plochách opakovaně přehazovat jako u fréz jednostupňových.

Jednou z funkcí dvoustupňových fréz bývá pojezd. Čím více rychlostí pojezd má, tím lépe se můžeme přizpůsobit vrstvě sněhu, aby fréza stíhala dobře odhazovat. Pokud je mezi rychlostmi pojezdu i zpátečka, oceníte to - couvání se hodí k manévrování v členitějším prostoru.

Některé dvoustupňové frézy jsou vybaveny elektrickým startérem. Jak to funguje: Frézu připojíte do zásuvky pomocí prodlužovacího kabelu - pak pohodlně a bez fyzické námahy nastartujete studený motor - poté odpojíte kabel. Během krátkých přestávek pak již zahřátý motor snadno manuálně nastartujete pomocí táhla.

Benzín, akumulátor nebo elektřina?

Především podle toho, jaký chceme výkon frézy, si vybereme benzínový, akumulátorový nebo elektrický pohon.

Hecht

Výkon frézy rozhoduje o komfortu a rychlosti odhazování sněhu. Promítá se do dobrého chodu motoru. Pokud je výkon dostatečně vysoký, fréza se vám zbytečně nezpomaluje či nezahlcuje. Výkon je obvykle úměrný velikosti a provedení stroje.

Benzínové frézy doporučujeme do náročnějších podmínek, kde je prioritou vysoký výkon. Bývají to robustní stroje a často jsou vybaveny pojezdem pro snadnou manipulaci.

Frézy elektrické či akumulátorové se výkonově hodí spíše pro úklid menších ploch, kde by sníh neměl být přemrzlý ani mokrý. Bývají většinou jednostupňové.

Pokud si vybíráme mezi benzínovou, elektrickou a akumulátorovou frézou, je dobré zvážit i následující věci:
Benzínové frézy mají velkou výhodu v mobilitě - frézu zkrátka natankujete a můžete s ní i do míst bez elektrické sítě. Bývají dražší než jejich elektrické a akumulátorové protějšky.

Elektrické frézy vyžadují minimální údržbu - nemusíme tedy řešit dolévání benzínu, výměnu oleje, filtrů či svíček a komplikované seřizování a startování motoru. Jsou lehčí než benzínové a mají nízké náklady na provoz. Jsou tiché, a tak nezatěžujete okolí a sousedy - hodí se třeba do satelitních městeček. Pokud si vyberete elektrickou frézu, je nutné počítat s tím, že musíte mít poblíž zásuvku a také dostatečně dlouhý přívodní kabel.

Akumulátorové frézy v sobě spojují výhody elektrického i benzínového řešení. Snadno se udržují a jsou lehké a tiché (jako frézy elektrické) a zároveň jsou nezávislé na přístupu k elektrické energii (jako frézy benzínové).

Hecht

Šířka záběru

Šířka záběru určuje, kolik sněhu "na jeden zátah" odházíte - měli byste ji vybrat vzhledem k velikosti plochy, kterou budete odklízet. Ušetříte si tak čas i energii.

Kola, nebo pásy?

Frézy s koly vám zcela postačí pro běžné použití a jsou nejpro­dávanější.

Frézy s pásy jsou oproti tomu určeny například pro odklízení sněhu okolo horských chat, kde je těžko dostupný náročný terén - pásy se tolik neboří. Frézy s pásy se většinou lépe hodí do závějí a třeba i svahovitého terénu. Díky pásům zvládnou i odklízení sněhu po vrstvách.

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny