právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

Jarní příprava zahrádky s firmou HECHT

 

Zima za chvíli skončí a přijde období, kdy bude potřeba připravit záhony na příchod jara. Každý zahrádkář dobře ví, že příprava půdy je jedním ze základních faktorů, který ovlivňuje nejen celkovou sklizeň, ale i kvalitu plodin. Zpracováním se snaží dosáhnout vhodné struktury půdy a doplnit organické látky od celého profilu ornice. Ale pod ornicí se nachází mnohem tvrdší část půdy, která se obdělává velmi těžce a jen s rýčem většinou nevystačíme.

Zahrádkářům při obdělávání záhonů, či malých políček může dřinu usnadnit a jejich práci urychlit mnohá mechanizace, pro jaro se nejvíce hodí rotační kultivátory, které rozdrtí ztvrdlou půdu, rozmělní hroudy, rozptýlí organické hnojivo a prokypří celý profil.

Ať používáte velké motorové, nebo menší elektrické kultivátory, cílem je vždy nakypření zhutněné půdy pro lepší pronikání kyslíku a dusíku, zlepšení zasakovaní vody do půdy, omezení růstu plevelů a zapravení kompostu, či rostlinných zbytků do půdy.

HECHT nabízí kultivátory různých výkonů i druhů pohonů, od malých strojů s elektro­motorem o výkonu 1000W a šířkou záběru 36,5cm, určených pro malé záhonky (např. HECHT 738), až po velké výkonné motorové kultivátory  se spalo­vacím motorem o objemu 208 cm3 a výkonem 7HP, jejichž pracovní záběr je až 104cm (např. HECHT 7100). Při výběru kultivátoru je potřeba zvážit velikost obdělávaného pozemku, kvalitu půdy a také možnost připojení na zdroj elektrické energie. V každé prodejně HECHT specialista na zahradu najdete odborně vyškolený personál, který vám s výběrem konkrétního typu, pro vás vhodné techniky pomůže a vybraný výrobek vám zdarma sestaví, seřídí a naučí vás jej obsluhovat!

Každý, kdo někdy ručně obdělával záhon, či políčko, dokáže pomoc zahradní techniky patřičně ocenit. Tato technika však najde využití po celý rok. Nejen na jaře, ale i po celou sezónu s ní můžete snadno připravovat půdu podle toho, kdy se která plodina sází. A na podzim vám pomůže do záhonů zapracovat kompost nebo hnůj a připravit tak půdu na zimu.

Také o trávníky je zjara potřeba pečovat

 

Pokud neuvažujete o pěstování plodin, či jiné úpravě záhonů, stále zůstává péče o půdu úspěšnou cestou ke krásné a prosperující zahradě. I zde je důle­žitou podmínkou, pro dosa­žení dokonalého vzhledu pěstě­ného trávníku, jarní péče a příprava půdy na jaro.

Během podzimu půda i trávník zarostou mechy a bariéra z ušla­paného listí, větviček a zbytků posekané trávy, brání půdě v přísunu kyslíku, vody a světla. To vede k vysychání, „udušení“ trávníku, který začne žloutnout a díky oslabení je velmi náchylný k napadání plísněmi a zarůstání plevelem.

Ke slovu přicházejí provzdušňovače (vertikutátory), které vrchní vegetační vrstvu svými rotujícími ostrými noži proříznou a zároveň odstraní z trávníku mech, starou a zplstnatělou trávu, odumřelé části rostlin.

Provzdušněním trávníku, dojde k přesekání travních výběžků, čímž dochází k podpoře růstu nových, zhuštěných výběžků a  hlubokému zakořenění travních stébel. Dále dochází k omlazení trávníku díky přísunu vzduchu, vody a dalších živin, až ke kořenům. Doporučené období pro použití provzdušňovače je z jara před prvním sečením trávy (přelom března/dubna) a na podzim, kdy sečení na zahradách a pozemcích končí.

Jako pohon je u pro­vzduš­ňo­vače nejčastěji používán elektrický motor. Nevyžaduje totiž prakticky žádnou údržbu, neprodukuje spaliny a jeho použití je velice jednoduché. (např. HECHT 1521). Tyto stroje jsou vhodné pro malé plochy, předzahrádky a zahrady zhruba do rozlohy 500m2. Naproti tomu je motorový provzdušňovač vhodný pro větší, členité prostory, bez přístupu ke zdroji elektrické energie. (např. HECHT 5642)

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz, z.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny