právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - říjen 2011 str. 26

MALÉ OBYTNÉ ZAHRADY

 

koupací jezírko
Koupací jezírko

Díky vysokým cenám pozemků se dostáváme do situací, kdy zbývá na zahradu jen malá plocha. Další nevýhodou a chybou mnohých architektů je skutečnost, že přístup do zahrady řeší přes obytné místnosti a tím znesnadňují údržbu a likvidaci biologického odpadu ze zahrady. Proto bychom měli velmi důkladně a důmyslně naplánovat její plnohodnotné využití k trávení volného času, odpočinku i pěstitelským experimentům.

Takováto zahrada bývá v těsné blízkosti obytného domu, chaty nebo chalupy a proto ji pojmeme jako jednu z místností domu (obývací pokoj třeba i s kuchyní dohromady).

koupací jezírko
Koupací jezírko s potůčkem v pozadí

Dřevo nebo beton?

Zamyslíme se, nejlépe s odborníkem, nad účelným plošným i výškovým členěním prostoru zahrady (rovina, svah, zvlněný terén). Využijeme daný terén nebo jej přetvoříme ke své spokojenosti. Pěknými prvky jsou kamenné terasy, schody, opěrné konstrukce, zídky, vyvýšené záhony apod.) Příznivěji a vzhledněji vždy vypadají přírodní materiály - kámen, dřevo nebo režné cihly. Těžkopádně a trochu strnule vypadají prvky z betonu a betonových tvárnic. Důležité je stavební prvky i doplňky vzájemně materiálově, esteticky sjednocovat a vhodně kombinovat. Cihlu režnou s kamenem, kámen s betonem, dřevo s kovanými prvky.

koupací jezírko
Koupací jezírko hezky začleněné do zahrady

Nezapomeňme členit

I na malém prostoru se dají vytvořit romantická zákoutí díky optickému členění výšky terénu terénními vlnami nebo drobnými terasami, zídkami, případně trvale vystavěnými nádobami na rostliny nebo mobilní zelení v různých efektních nádobách. Můžeme je vysázet trvalkami, keři, stromky nebo letničkami.

Drobné stavby, přístřešky, altány, pergoly, plastiky, květináče, vázy, sochy, svítilny, krmítka, budky, napajedla i přírodní dekorace kámen jako solitéra - bludné balvany, menhiry, pokroucené staré větve nebo segmenty kořenů, to vše je materiál, který je vhodný do každé zahrady.

Vodním prvkem může být jezírko okrasné, koupací, malý vodopád ze zdi, nebo fontána.

jezírko v atriu
Jezírko v atriu

Konec konců i bazén může být na malé zahradě.

Vytvoření intimního prostředí je možné provést živými ploty volně rostoucími i tvarovanými, zástěnami ze dřeva či proutí nebo kovových konstrukcí, které necháme popnout rostlinami. Nepovažuji rákosové rohože a umělé stínovky za příliš vzhledné a trvanlivé. Vždy je důležitý aspekt praktičnosti, funkčnosti, trvanlivosti, estetiky a údržby.

Je nutné si uvědomit, že neexistuje bezúdržbová zahrada! A je to vcelku logické. Ani kachličkami obložená koupelna není bezúdržbová.

ohniště u jezírka
Ohniště u jezírka

Posezení i kuchyně

Určitě nesmíme zapomenout na místo pro posezení - altán, terasu volnou, terasu s pergolou, stan, slunečník, houpací lavičku, síť, lehátko, zahradní nábytek. Volíme pro nás co nejpříznivější místo. Může být přímo u domu i jeho součástí, ale také na opačné straně zahrady, kde je např. větší klid, příjemnější mikroklima, větší stín apod. Altán může být i jako zimní zahrada v kombinaci dřeva se sklem, se střechou z pálených tašek či z lehkých krytin jako kanadský šindel, nebo kovový, porostlý popínavkami stejně jako treláže a pergoly.

Oheň, to je vlastně ta kuchyně v zahradě. A to buď formou otevřeného ohniště, nebo různých grilů, udíren, košů, krbů... Otevřená ohniště nesmíme nikdy umísťovat pod stromy (hrozí jejich ožehnutí a popálení i horkým vzduchem). Udírny a grily jsou přenosné, ale i pevně postavené na základu nebo jako součást terasy, zídky apod.

Jednoduché posezení
Jednoduché posezení

Malá spíž

I malou zahrádku můžeme použít jako doplňkovou zásobárnu záhon s čerstvou zeleninou, bylinkami a ovocem. A k tomu nám stačí jeden keřík rybízu, angreštu, dva tři keříky kanadských borůvek, několik trsů měsíčních jahod, dvě sazenice rajčat nebo jiné zeleniny, kterou máme rádi.

Je vhodné si uvědomit dekorativnost užitkových stromů, které můžeme jako vysokokmeny použít i v malé zahradě místo pergoly, slunečníku nebo altánu. Krásně kvetoucí jabloň, hrušeň, slivoň nebo třešeň si ve své kráse nezadají se sakurami aj. kráskami. A přinesou i chutné ovoce.

U krbu
U krbu

Myslíme i na děti

Máme-li děti, počítáme s místem pro hry, s dětským koutkem, pískovištěm, houpačkou, prolézačkou nebo domkem pro děti. Inspiraci hledáme u zkušených renomovaných firem a nesmíme opomenout žádné riziko možného úrazu. Užitkové rostliny nemusíme oddělovat od okrasných. Můžeme je zakomponovat mezi okrasné.

V malé zahradě je vhodné pracně udržovatelný trávník nahradit nízkými půdopokryvnými trvalkami - mechovec (Cotula), úrazník (Sagina), mateřídouška (Thymus), rozchodník (Sedum) i dřevinami (jalovec, skalník) nebo jinými rostlinami, snášejícími sešlapávání. Nebo pojmeme prostor jen jako celistvou zelenou plochu, kde můžeme použít kakosty (Geranium), tlustonitník (Pachysandra), bohyšky (Hosta), barvínek (Vinca), škornici (Epimedium), vřesovištní rostliny jako Erica apod.

Tomáš Foral. Foto autor

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny