právě vychází:

 

NEJOBLÍBENĚJŠÍ HOBBY ČASOPIS O ZAHRADĚ

 

ZAHRÁDKÁŘ - duben 2011 str. 20

Dobrá mysl půl zdraví ...

 

oregano
Origanum vulgare ’Zorba Red’

Dovolil jsem si poopravit oblíbené lidové rčení, které v sobě nese moudrost předků a jistě není náhodou, že známá bylinka je nazývána dobromysl. Celý obsáhlý a velmi variabilní rod se latinsky jmenuje Origanum, což je odvozeno z řeckých slov "oros" (hora) a "ganos" (potěšení, radost). V Řecku tato aromatická rostlina pokrývá celé horské stráně a vzduch je naplněn její vůní. Pověsti přisuzovali stvoření dobromysli bohyni Afrodité a měla symbolizovat štěstí a vůně božský dotek.

oregano
Origanum ’Barbara Tingey’

Pěstování a užívání dobromysli má dlouhou historii a provází ji mnoho legend, které vyzdvihují její pozitivní vlivy na své okolí a člověka. Ve starověkém Egyptě byla používána jako dezinfekční a konzervační prostředek. Vysazena na hroby, symbolizovala spokojený spánek zesnulých, kolem lidského obydlí měla zajistit štěstí a ochranu před zlem. Byla přísadou do nápoje lásky. Věřilo se, že působí jako protijed při hadím uštknutí a hojí žal u lidí i zvířat. Větvičky byly vplétány do svatebních věnečků, nebo položeny vedle díže s mlékem měly zabránit jeho zkysnutí při bouřce. Dobromysl byla součástí parfémů, vonných směsí, leštěnky na nábytek působící proti napadení červotočem. Mladé výhonky obsahují fialovo-hnědé barvivo, kterým se barvila zásnubní roucha.

Používání dobromysli v lidovém léčitelství bylo velmi hojné a zahrnovalo mnoho potíží, kterými strádá lidské tělo i duch. Celá nadzemní část obsahuje léčivé látky a může být použita ve formě čajového odvaru, koupele, k inhalacím i v čerstvém stavu. Léčí chřipku, kašel, bolesti hlavy, menstruační křeče, uklidňuje nervy a pomáhá při nespavosti. Podporuje chuť k jídlu a trávení. Zevně dezinfikuje poranění, bodnutí hmyzem, mírní otoky a žvýkaní listů uleví při bolestech zubů. Silice patří v medicíně mezi nejlepší antiseptika. Dobromysl je také důležitou medonosnou rostlinou.

oregano
Origanum heracleoticum "pizza oregano"

Význam oregána jako kořenicí přísady snad není nutné příliš rozebírat. Jeho nepostradatelnost zejména ve středomořské kuchyni je známá. Neobešla by se bez něj pizza, saláty, polévky a mnoho jiných pokrmů. O zkušenostech s dobromyslí při vaření se s námi podělili pilní přispěvatelé v příloze tohoto časopisu - Zahrádkářka. Musím se přiznat, že při čtení těchto receptů jsem mlsně polykal a doporučuji nečíst nalačno.

Rod Origanum patří do čeledi hluchavkovité (Lamiaceae) a není jednoznačně zmapován z hlediska taxonomie. Různé zdroje uvádějí, že je známo 20-40 druhů a dále řada kultivarů.

oregano
Origanum vulgare ’Compactum’

Jejich domovinou je Středomoří, Evropa a jihozápadní Asie. Obecně lze říci o celém rodu, že rostliny prospívají na slunečném stanovišti v sušší, propustné hlinito-písčité zemině, kde získají nejsilnější aroma listů. Jejich odolnost při pěstování v našem klimatu se liší dle druhu a pro úspěšné pěstování je k tomuto nutné přihlédnout a u citlivějších učinit potřebná opatření.

Dobromysl dobře snáší zpětný řez, rostliny je prospěšné po odkvětu sestřihnout na 5-10 cm.

Podpoří se tak tvorba nových výhonů, lepší rozvětvení a kompaktnější růst.

oregano
Origanum vulgare ’Country Cream’

Nejodolnější a zároveň pro využití v kuchyni a léčitelství nejdůležitější je dobromysl obecná (O. vulgare) a její odrůdy. Přírodní druh roste jako 60-80 cm vysoká dřevnatějící trvalka, jsou však vyšlechtěny nízké a kompaktní odrůdy vysoké pouze 20-30 cm. Mezi rarity patří kultivary, které mají žluté nebo panašované listy a mohou tak vytvářet v záhonech zajímavé barevné kontrasty. Vzrůstnější oregána jsou vhodná do bylinkových i trvalkových záhonů a přírodních zahrad. Nízké lze kromě téhož použití vysazovat také na skalky, mezi kameny a jsou vhodná také pro pěstování v nádobách. Mohou být též okrasné bílorůžovými květy, které rozkvétají v létě.

Mezi vzrůstné (40-50 cm) patří z výsevu pěstované O. vulgare a O. vulgare subsp. hirtum (synonymum O. heracleoticum - tzv. řecké nebo pizza oregáno) s bílými květy. Kompaktní a nízké kultivary se rozmnožují pouze vegetativně (řízkováním), jedině tak se zachovají jedinečné znaky dané odrůdy. Nejnižší, pouze 15-20 cm vysoké zelenolisté keříčky jsou O. vulgare Compactum, Nanum a Diabolo. Výšky 20-30 cm dorůstají žlutolisté O. vulgare Thumble´s Variety, Golden Narrow, Aureum, Goldtaler, Golden Shine a bílozeleně panašované O. vulgare Polyphant, Panta a Country Cream. Zajímavý je Accorn Bank, který má zkadeřené, světle zelené listy. Velmi pěkný je kultivar Zorba Red, který dosahuje 40 cm výšky a má velmi kontrastní květenství (červenofialové listeny, bílé květy), pro jehož jedinečnost je patentován.

nazev
Origanum vulgare: ’Goldtaler’, ’Accorn Bank’, ’Thumbles Variety’, ’Polyphant’;

Odrůdy, které mají list zlatý nebo panašovaný, je vhodné vysazovat na stanoviště, kde svítí ranní a odpolední slunce. Polední úpal pálí listy, vznikají na nich nepěkné hnědé skvrny.

Do rodu Origanum dříve patřila i majoránka (O. majorana), dnes řazená do samostatného rodu jako Majorana hortensis. Pěstujeme ji jako jednoletou rostlinu.

oregano
Origanum laevigatum ’Herrenhausen’

Níže uvedené druhy lze považovat spíše za okrasné, jejich listy jsou tužší, šedozelené, aromatické. Vyžadují slunnou, chráněnou polohu. Jejich mrazuvzdornost se pohybuje mezi -17 až -23 C, ovšem za předpokladu, že jsou vysazeny v propustné sušší zemině. Rostlinám neublíží ani tolik mráz, jako přílišná půdní vlhkost v zimním a jarním období. Proto je prospěšné již při výsadbě vytvořit pod sazenicí drenážní vrstvu ze štěrku a zeminu smíchat s pískem. Na zimu je vhodná přikrývka z listí nebo chvoje.

Dobromysl hladká (O. laevigatum) a její kultivary dorůstají 40-60 cm výšky. Vytvářejí vzpřímené keříky, které rozkvétají v srpnu. Zajímavý kontrast tvoří červenofialové listeny, z nichž vyrůstají růžové květy. Mezi nejodolnější patří odrůda Herrenhausen a dále jsou vyšlechtěny Aromaticum, Purple Charm, Hopleys a Rotkugel.

oregano
Origanum laevigatum ’Aromaticum’

Pozornost si jistě také zaslouží druhově nezařazené kultivary Nymphenburg, Pilgrim, Rosenkuppel.

Mezi velmi atraktivní i když také citlivější patří dobromysl okrouhlolistá (O. rotundifolium) a příbuzné odrůdy s kompaktnějším vzrůstem, výškou 20-30 cm. Květenství připomínající chmelovou šištici má Kent Beauty, podobné, ale menší květy mají Emma Stanley, Bristol Gross, Dingle Fairy a Barbara Tingey.

Krétská dobromysl O. dictamnus a její kříženci (např. O. dictamnus x calcaratum), vytvářejí poléhavé výhony s okrouhlými listy pokrytými bílými chloupky. Pro úspěšné přezimování je vhodné umístit rostliny do alpinkového skleníku, jsou suchomilné.

nazev
Origanum ’Kent Beauty’; Origanum dictamnus; O. ’Emma Stanley’; O. ’Hopfenblüte’

Z uvedeného popisu druhů je zřejmé, že dobromysl můžeme pěstovat jako trvalku, koření, ale také zajímavou skalničku. Dopřejme si tedy tuto voňavou krásu, vysaďme si dobromysl, vnesme do své zahrady štěstí a mějme dobrou mysl.

Jakub Krulich. Foto autor

Redakce: Rokycanova 15, 130 00 Praha 3, e-mail: redakce@zahradkari.cz
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, předplatné: 800 100 134

Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz: územní sdružení, specializované organizace, odborné poradny, kalendárium, diskusní fórum, výstavy, moštárny