SPOLUPRACUJEME
- SEMO a.s. Smržice
- VOšZa a SZaš Mělník
- AGRO CS
- Zahrada Čech - Lito...
- Český kutil.cz
- Doplnek.com
- Zelené údolí
- Svaz květinářů a flo..
- FotoVideo
Garden park Praha
Časopis Zahrádkář, mediálním partnerem unikátního parku pro zahradníky i zahrádkáře.
Sadovnická projekce Čtenářům již od roku 2006 nabízíme aktualizovanou miniverzi programu k projektování zahrady zdarma.
LEDEN v ovocnářské zahradě
Výsadba starších keřů rybízu na zahradě u chaty |
Zásady tvarování a řezu rybízu
Při pěstování rybízu dáváme přednost (na rozdíl od angreštu) keřové formě před stromkovou. Často kombinujeme keře rybízu se stromky angreštu, což má důvody praktické i estetické.
Jednoleté výhony keřů vysazených na podzim řežeme v předjaří na dva až tři pupeny. v prvním roce ponecháváme na keři rybízu pět až šest silnějších výhonů, ve druhém roce dalších šest.
Hlavním úkolem tvarovacího řezu je vypěstovat keře s potřebným počtem větví různého stáří. Koncem třetího roku od výsadby mají mít dobře zapěstované keře pět až šest jednoletých výhonů, stejný počet dvouletých a tři až pět tříletých větví, podle kondice keře.
Keře rybízu (černý, červený) a stromky angreštu v 8. roce - a) před řezem, b) po řezu |
V dalších letech se cyklicky obnovuje řezem starší dřevo tak, aby na keři zůstaly u černého rybízu nejvýše tříleté větve a u rybízu bílého nebo červeného nejvýše čtyřleté větve. Vzhledem ke snadné obnově a lepší výživě se keře sázejí hlouběji, aby místo rozvětvení bylo 0,1 m pod úrovní půdy.
Rybíz v zahrádkách můžeme pěstovat také jako ovocnou stěnu na drátěnce. Počítáme s životností takové výsadby 10 až 12 let, zatímco u keřů klasicky pěstovaných je to asi 20 let, u stromků rybízu 8 až 10 let.
Stromkový rybíz na drátěnce nebo u kůlu zkracujeme po výsadbě na dva až tři pupeny tak, aby poslední pupen směřoval ven z korunky. Korunku zakládáme ze čtyř až pěti výhonů, které v dalších letech většinou již nezkracujeme, s výjimkou příliš dlouhých výhonů. Po třech až pěti letech postupně zmlazujeme odplozené větve k nejníže postavenému mladšímu rozvětvení nebo přímo u kmene. k zachování plodnosti odstraňujeme třetinu až čtvrtinu odplozených větví, které nahrazujeme stejným počtem nových silných jednoletých výhonů. Případný podrost meruzalky, který roste u báze kořenů a oslabuje stromky, odstraníme co nejblíže místa jeho tvorby.
Josef Sus, snímky autor.
Vydává: Český zahrádkářský svaz o.s. - Rokycanova 15, 130 00 Praha 3 - Žižkov
Český zahrádkářský svaz:
územní sdružení,
specializované organizace,
odborné poradny,
kalendárium,
diskusní fórum,
výstavy,
moštárny